Andrej Kováč, a deti z kickbox klubu zo Žarnovice

Andrej Kováč, a deti z kickbox klubu zo Žarnovice

Komunitné centrum Romano Jílo

Naše banskobystrické štúdio navštívil štatutárny zástupca  OZ black and white Andrej Kováč. Toto združenie zastrešuje aj kickboxlub, ktorý navštevuje mnoho nadšených a šikovných rómskych detí, a päť z nich- Andrej, Tomáš, Janko, Samko a Viktória nám o tomto bojovom umení prišli porozprávať.

K zakladateľovi klubu a svojmu mentorovi Andrejovi vzhliadajú deti s rešpektom a obdivom, možno aj preto dali svojmu teamu názov „Andrejova armáda“ 🙂  Klub navštevuje približne desať detí (z toho niekoľko dievčat), neustále sa rozširuje , deti sú motivované , a musia mať dobré výsledky aby sa tréningov mohli zúčastňovať..

Občianske združenie Black and white pán Kováč vedie multikultúrnym spôsobom, a snaží sa spájať rómsku aj majoritnú kultúru. Okrem iného popri svojom pôsobení ako podnikateľ zamestnáva mnoho Rómov zo Žarnovice a okolia. Už niekoľko rokov organizuje aj mnohé podujatia pre deti i dospelých (futbalové turnaje, karnevaly, Mikuláša či stavanie mája). Mnohí poznajú aj skvelý hudobný festival Steiger, kde bolo naposledy viac ako tisíc návštevníkov, a pán Andrej sa snaží pritiahnuť na toto podujatie čo najviac nerómov, aby spoznali bižšie rómsku kultúru. V otázke financií to pri týchto podujatiach nebolo vždy ľahké, mnohé boli podporené sponzorsky, dobrovoľnými kamarátskymi príspevkami, často pomohla aj samospráva a primátor Žarnovice, alebo pán Kováč siahol aj do vlastného vrecka.

 

 

 

COMMENTS