Komunitné centrum Romano Jílo

Komunitné centrum Romano Jílo

Hudobník Zoli Goral: Som hrdý na svoj rómsky pôvod

Komunitné centrum Romano Jílo vo Zvolene je jedno z najúspešnejších na Slovensku. Poskytuje sociálne poradentstvo ktoré sa okrem iného týka aj ochrany práv, organizuje voľnočasové aktivity, a pomáha tým ktorí to najviac potrebujú. Garantka centra Renata Šmígová nám prezradila ako Romano jílo funguje, ako je financované, a koľko ochotných pracovníkov sa podieľa na jeho správnom chode.

O bežnom dni v centre nám porozprávali komunitní pracovníci Peter  a Miroslav Kačicovci, ktorí svoju prácu robia s veľkým oduševnením. Podľa ich slov nieje podstatná len pomoc v materiálnej podobe (napr. šatvstvo pre bezdomovcov), ale aj samotný rozhovor a komunikácia s ľuďmi, ktorí sa cítia smutne a osamelo.

Romano jílo zastrešuje aj rovnomenný folklórny tanečný súbor pre rómske deti a mládež, ktorý navštevuje aj Kristínka a Šimon. Dvojica nám porozprávala o svojom pôsobení v súbore, kde spolu s ostatnými tanečníkmi takmer každý deň usilovne trénujú, a rozvíjajú svoje pohybové schopnosti v priateľskej a rodinnej atmosfére. Neučia sa tak len tanec a spev, ale upevňujú aj medziľudské vzťahy, a zlepšuje sa ich disciplína a dochádzka.

COMMENTS