Pamätný deň rómskeho holokaustu v múzeu SNP

Pamätný deň rómskeho holokaustu v múzeu SNP

Cigánsky oheň v Banskej Bystrici: kvalitní interpreti, nezabudnuteľné zážitky

V stredu 1. augusta sme si v priestoroch múzea SNP v Banskej Bystrici  pripomenuli rómsky holokaust, ktorý sa viaže na históriu slovenských Rómov. Pietnu spomienku organizovalo občianske združenie In Minorita v spolupráci s Múzeom Slovenského národného povstania v rámci projektu Ma Bisteren! (Nezabudnite!).

Aj napriek sychravému počasiu sa pietneho aktu zúčastnilo početné množstvo Rómov i nerómov. Okrem projektovej manažérky združenia In Minorita Zuzany Kumanovej mal príhovor aj štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák, zástupca Banskobystrického samosprávneho kraja- podpredseda Stanislav Horník, novinár Branislav Oláh, Stanislav Mičev, verejná ochrankyňa práv Zuzana Patakyová,  zástupca amerického veľvyslanectva SR, či etnológ Arne Mann.

Podujatie sprevádzala hrou na husliach najznámejšia primáška Barbora Botošová, a na viole talentovaný hudobník Marek Konček. V závere pietnej spomienky sa prítomní presunuli do sály v múzeu SNP, kde primáška so svojou kapelou v spolupráci s hudobníčkou Michaelou Kaločai predviedli dojímavý koncert.

Významný rómsky novinár Branislav Oláh stručne objasnil, prečo si pripomíname rómsky holokaust práve 2. augusta, a ako sa táto téma viaže na Banskobystrický kraj: 

 

Zuzana Kumanová pripomenula, že od roku 2005 kedy projekt Ma bisteren! vznikol, sa osveta ohľadom rómskeho holokaustu posunula výrazne vpred. Hľadanie ciest k rozširovaniu povedomia nieje jednoduché, no projekt napredoval aj vďaka spolupráci s veľvyslanectvom Švajčiarska, ambasáde spojených štátov amerických, mnisterstvu kultúry a mnohých iných organizácií. Vďaka veľkému úsiliu vzniklo sedem pamätníkov, ktoré pripomínajú perzekúcie Rómov na Slovensku. Je povinnosťou nás všetkých zabezpečiť, aby sa podobná tragédia nikdy nezopakovala. Utrpenie holokaustu nám musí nyvždy pripomínať, aby sme bojovali proti predsudkom, xenofóbií a nenávisti v spoločnosti“ pripomenul zástupca amerického veľvyslanectva SR.

Etnológ Arne Mann pripomenul hrozbu zopakovania sa histórie 2. svetovej vojny. Tiež vysvetlil, prečo sa o  rómskom holokauste dlhé roky málo hovorilo:

 

Verejná ochrankyňa ľudských práv Mária Patakyová sa vyjadrila k otázke porušovanie ľudských práv v súvislosti s rómskym etnikom v súčasnosti:

 

autor, foto : Michaela Zuzelková

COMMENTS