Pilotný projekt určený pre rodiny s adoptovanými rómskymi deťmi zožal obrovský úspech

Pilotný projekt určený pre rodiny s adoptovanými rómskymi deťmi zožal obrovský úspech

Rozhovory z Cigánskeho ohňa: Alexander Daško, Gitana, Marián Čekovský a iní

V Telgárte sa uskutočnil pilotný projekt „Skúsení pre zraniteľných“, ktorý bol určený pre rómske deti a ich adoptívnych nerómskych rodičov. Vďaka vzdelávacej organizácii Eduma na čele s Janette Motlovou zažili mnohé rodiny víkend plný spoznávania rómskej kultúry, jazyka, a hľadania rómskeho JA adoptovaných detí. 

Aj napriek tomu že adoptívni rodičia milujú osvojené deti nadovšetko, nie vždy im vedia pomôcť a poradiť v téme inakosti. Taktiež sa mnohé deti „strácajú“ pri otázkach a rekciách spolužiakov či okolia. So svojimi skúsenosťami sa podelili siedmi mladí rómski poradcovia, ktorí najlepšie vedia, aké to je byť v spoločností „iný“. „Vytvorili sme most medzi tými ktori nevedia ale chcú, a medzi tými ktorí vedia a môžu. Inováciou je, že mladí rómski ľudia ktorí vyrastali v komunitách zažívajú, že byť Rómom je prospešné pre spoločnosť. “ hovorí Janette Motlová.

Podľa slov dobrovoľného poradcu Daniela sa často stáva, že sa dieťa začne porovnávať s okolím a nadobudne pocit menejcennosti len kvôli svojej vizuánej odlišnosti či predsudkom. Ak má však oporu v rodičoch ktorí mu dávajú dostatok lásky a porozumenia, časom sa bude vedieť „obrniť“ a dokázať svojmu okoliu, že farba je len farba. „Rodičia často nechápu, čo ich dieťa prežíva v škole, pretože sa im dejú veci ktoré sa im samotným nestali. Viem aké to je keď niekto potrebuje pomoc, pretože aj ja som ju potreboval. „ Práve osobné skúsenosti a osudy mladých poradcov posunuli mnohých rodičov vpred.

Veľkým prínosom bolo aj nadviazanie nových kontaktov a výmena skúseností medzi rodinami, ktoré si vybrali rovnakú životnú cestu. Aj pani Alexandra, ktorá má adoptované dve rómske deti, prikladá dôležitosť sociálnym väzbám a zdieľaniu starostí i radostí s inými adoptívnymi rodičmi. „V Prešove sa stretávame s rodinami, ktoré majú taktiež osvojené rómske deti. Navzájom si radíme a vieme sa pochopiť, pretože v našej spoločnosti nieje jednoduché vychovávať deti z iného etnika. Vznikli medzi nami hlboké väzby i priateľstvá.“

Najpríjemnejším elementom projektu boli však pozitívne reakcie detí. Tie si našli nielen nových priateľov medzi rovesníkmi ktorí majú taktiež milujúcich „bielych“ rodičov, ale predovšetkým videli pozitívne vzory v mladých dobrovoľných poradcoch. Podľa Janette Motlovej je dôležité aby sa dieťa dokázalo stotožniť s niekým, kto aj vizuálne vyzerá ako on. A taktiež je dôležité veriť tomu, že raz môže byť také úspešné ako jeho vzor.

Vďaka Janette a dobrovoľným poradcom zažili deti i rodičia mnoho činností, zábavy a hier, ktoré boli určené pre vzájomné a hlbšie pochopenie sa. Rómsku kultúru, históriu a jazyk odprezentoval aktivista a príležitostný moderátor rádia Roma Maroš Balog, ktorý zároveň stojí na čele rómskeho literárneho klubu Rolik. Ten sa jeden večer postaral aj o zábavu, pretože si s spolu s rodičmi, deťmi i školiteľmi zaspieval mnohé rómske i nerómske piesne, navyše s gitarou v ruke. „Vždy sa snažím náš jazyk prezentovať aj prakticky, prostredníctvom hudby. Deti  boli fantastické, reagovali a poznali texty pesničiek. Navyše bolo úplne krásne vidieť nerómskych rodičov ako spievajú a tancujú rómske tanečky. Je vidno že rodičia prišli nasiaknuť veľa informácií“. 

Vypočujte si krátky rozhovor s inicátorkou projektu „Skúsení pre zraniteľných“ Janette Motlovou, ktorá nám priblížila adopcie rómskych detí na Slovensku, zámer projektu, a s akými problémami sa adoptívni rodičia najčastejšie stretávajú.  

 

17-ročný dobrovoľný poradca Daniel Bunda je úspešný mladý muž, ktorý stíhá pracovať vo vzdelávacej organizácií Eduma, fun­gu­je tiež v združení Divé maky ako mladý róm­sky líder, navyše študuje na medzinárodnej internátnej škole LEAF Academy v Bratislave.  Pre mnohé rómske deti sa stal vzorom, no sám zažil v detstve situácie, ktoré neboli jednoduché. Viac tu:

 

Ako vnímajú nerómski rodičia svoje adoptované ratolesti? V čom im pomohol víkendový program v Telgárte, a s akými reakciami sa stretávajú v okolí? Dozviete sa v rozhovore s niekoľkými adoptívnymi matkami.

 

Podľa aktivistu Maroša Baloga zohrávajú vedomosti o rómskom jazyku, kultúre a histórii veľkú rolu v pochopení adoptovaného dieťaťa. Aký je jeho postoj k adopciám, bol by si ochotný osvojiť dieťa?

 

autor: Michaela Zuzelková

 

COMMENTS