Cigánsky oheň v Banskej Bystrici: kvalitní interpreti, nezabudnuteľné zážitky

Cigánsky oheň v Banskej Bystrici: kvalitní interpreti, nezabudnuteľné zážitky

Pamätný deň rómskeho holokaustu v múzeu SNP

Bohatý program, skvelá show, perfektná muzika. Tak sa dá zhrnúť trinásty ročník hudobného festivalu Cigánsky oheň, ktorý sa uskutočnil v športovej hale Štiavničky v Banskej Bystrici. 

Nieje náhoda, že sa na pódiu stretlo toľko talentovaných muzikantov. Podujatie totiž už tradične usporiadal primáš Alexander Daško, ktorý vie citlivo vyvážiť program tak, aby zaujal široké publikum, a zároveň si udržal vysokú úroveň. Prišli si na svoje Rómovia i nerómovia, skrátka všetci milovníci dobrej hudby. Podujatie otvoril zvolenský tanečný súbor Romano jilo, ktorý má za sebou úspechy nielen na Slovensku ale i v zahraničí. Ďaľej nasledovala banskobystrická kapela Gipsy music Alexandra Daška, ktorá je zárukou kvalitnej, tradičnej rómskej muziky.

Nechýbala ani speváčka Adriana Dráfiová známa ako Gitana, ktorá svojim hlasom a krásou ohúrila celé publikum. Zaspievala niekoľko piesní v rómskom i nerómskom jazyku spolu s kapelou Gipsy music Alexandra Daška.

Moderátorom večera bol herec Ivo Gogál, ktorý nevynechal takmer žiadny ročník Cigánskeho ohňa. Spoza klávesov a mikrofónu sa o poriadnu zábavu postaral Marián Čekovský, ktorého sprevádzala špička slovenskej inštrumentálnej tvorby, bubeník Martin Valihora spolu s gitaristami Mišom Bugalom a Petrom Tomkom.

K Čekovskému sa neskôr pridali muzikanti Šani Sási a  Lomnické čháve. Tí predviedli aj niekoľko zaujímavých trikov s hudobnými nástrojmi pre pobavenie publika.  

Najväčšie hviezdy večera boli jednoznačne balkánski hudobníci Emir Kusturica & The no smoking orchestra. Mnohí poznajú Emira Kusturicu predovšetkým ako svetoznámeho režiséra so špecifickým rukopisom v jeho filmovej tvorbe, čoho sa drží aj v hudbe. Členovia kapely boli odetí v tmovomodrých uniformách, nechýbali ani nábojové pásy a mexické klobúky.

Temperamentná deväťčlenná kapela sa postarala o skutočný zážitok. Celou sálou sa rozhliehal spev spolu so zvukmi gitár, trúbky, akordeónu a iných nástrojov, ktoré tvorili energickú balkánsku muziku. Hudobníci sa dokonca „prešli“ do hľadiska, kde si posedili a zahrali medzi nadšenými divákmi.

Na záver galavečera sa na pódiu spoločne predviedli srbskí muzikanti Emir Kusturica & The no smoking orchestra spolu s Gipsy music Alexandra Daška a rómskym tanečným súborom Romano jilo. Tieto tri zaujímavé elementy zanechali v nadšenom publiku nezabudnuteľný zážitok.

Aký vzťah k Rómom má Emir Kusturica ? Aký program plánuje organizátor Alexander Daško na Cigánskom ohni budúci rok? Ako sa spievalo Čekymu a Gitane?  Dozviete sa v jednotlivých rozhovoroch tu.

Foto, autor: Michaela Zuzelková

COMMENTS