Aktuálne

Nachádzate sa tu:Home Aktuálne Dokument o Rómovi z Martina, ktorý si plní svoj sen!
kategória: Aktuálne

Dokument o Rómovi z Martina, ktorý si plní svoj sen!

autor: Uverejnené apríl 10, 2019

Pilotný dokument série "Kto je Róm?" rozpráva príbeh o Jánovi Strkáčovi, Rómovi z martinskej časti Bambusky, ktorý kráča cestou za lepším životom.

Z dielne oz Iniciatíva vyšli tri príbehy z prostredia rómskej komunity, ktoré mapujú život, prácu, a prostredie hlavných protagonistov. Snímky Bambusky, Dá sa to a Paľikerav sú motiváciou k tomu, aby majorita nenahliadala na rómsku menšinu s predsudkami, ktoré vedú k ich segregácií.

Hlavní protagonisti dokumentárnej trilógie "Kto je Róm?" sú príkladom toho, že dôležitá je predovšetkým vlastná snaha a sny, ktoré sa môžu stať skutočnosťou. Na vytvorení dokumentárneho cyklu sa podieľal profesionálny štáb tvorcov, na čele ktorých stál režisér Ivan Huljak.

Pilotný dokument nesie názov Bambusky. Hlavným protagonistom je martinčan Ján Strkáč, žijúci v rovnomennej okrajovej časti. Ján sa zveruje o svojom doterajšom živote a plánoch, ktoré by mohli zlepšiť životné podmienky jemu aj rodine. Vo filme sa dozviete, ako sa začína jeho nová životná etapa redaktora.

Inšpirujte sa!

Ďalšia snímka dokumentárnej trilógie nesie názov DÁ SA TO!, a je o českom novinárovi a hudobníkovi Patrikovi Bangovi. V mladosti sa vydal za dobrodružným fotografovaním do Kosova, kde sa ocitol vo vojnovom konflikte. Touto cestou za z neho stal spravodajca. 

ROZHOVOR: Ján Strkáč, Milan Nemček a režisér Milan Huljak o dokumentárnom filme Bambusky!

Prečítané 6008 krát Posledná úprava utorok, 16 apríl 2019 16:39

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!