Prevencia kriminality

Uchráňte svoj mobilný telefón pred zlodejmi!

autor: Uverejnené február 09, 2019

Aj napriek klesajúcemu trendu odcudzenia mobilných zariadení je objasnená len malá časť nahlásených krádeží.

Zo štatistík policajného zboru vyplýva, že krádeže mobilných telefónov sú na ústupe. Jedným z faktorov sú určite aj bezpečnostné systémy samotných telefónov. Vďaka nim sú niektoré mobily takmer neodoknuteľné, a ľahko vystopovateľné. Aj napriek tomu je však objasnená len malá časť nahlásených krádeží, preto je dôležitá jednoduchá, no účinná prevencia. 

Zlodej okrem možnosti predaja vášho smartfónu môže zneužiť aj vaše osobné údaje, kontakty či fotografie. Samozrejme, znuežiť sa dajú aj predvolené heslá, a to k nákupom či k finančným transakciám na iný účet.

Samozrejme, každý operačný systém (Android, iOS, Windows phone) ponúka iné možnosti ochrany vášho telefónu. Najvhodnejšie je poradiť sa osobne s vašim operátorom, ktoré aplikácie a systémy vám odporučia. My vám však prinášame niekoľko rád, ktoré platia všeobecne. 

Základné opatrenia netreba podceňovať!

- Najdôležitejšie je, aby ste predišli ukradnutiu vášho telefónu. Nenoste ho v zadnom vrecku nohavíc, v taške alebo vo vrecku bundy, pokiaľ niesú zabezpečené zipsom. Taktiež nenechávate svoje mobilné zariadenie bez dozoru, napríklad na stole v podniku keď idete na toaletu.

- Najlepšia voľba je uzamknutá obrazovka. Samozrejme, použite vhodnú kombináciu čísiel, ktorú viete iba vy. Vyvarujte sa "otrepaným" a ľahko odhaliteľným kombináciam, ako štyri nuly alebo štyri jednotky. Zvoľte vzor s viacerými znakmi, napríklad s deviatimi číslicami. Pri takomto vzore totiž existuje až 140 700 kombinácií.

- V žiadnom prípade nemajte kód uzamknutej klávesnice alebo PIN kód vášho telefónu napísaný v peňaženke alebo na ľahko dostupnom mieste.

- O kóde uzamknutia obrazovky by ste mali vedieť len vy, poprípade partner. To isté platí aj pri PIN kóde

-Ak sa dá na vašom zariadení využívať biometria (identifikácia na základe tváre alebo odtlačku prsta ), bez váhania po nej siahnite.

- Je vhodné mať po ruke IMEI číslo (International Mobile Equipment Identity) vášho mobilného telefónu, aby bolo v prípade straty alebo odcudzenia ihneď dostupné. Polícia vie vďaka nemu telefón ľahašie vystopovať. IMEI číslo vášho mobilu sa zobrazí na displeji, keď stlačíte tlačítka *#06#

- Naištalujte si do svojho telefónu aplikácie a funkcie, ktoré môžu váš mobilný telefón po krádeži vystopovať. Iphone aj Android ponúkajú rôzne aplikácie ako napríklad "Find my Phone", prostredníctvom ktorých vystopujete mobil porstredníctvom iného zariadenia. Stratený telefóne však musí byť pripojený k wifi, alebo mať zapnuté GPS.

- Okrem spomínanej aplikácie "Find my phone" ktorá vám môže zobraziť lokalizáciu telefónu na mape, existujú systémy ktoré "novému držiteľovi" mobilu dokážu prehrať zvuk, či zobraziť odkaz na domovskej stránke. Bezplatných a účinných ožností je mnoho, treba sa len poradiť s vašim operátorom

- niektoré antivírusové opatrenia dokážu na diaľku uzamknúť váš telelefón a zároveň spraviť fotografiu, pomocou ktorej budete následne môcť zistiť viac informácií, kto váš mobil odcudzil. Fotografia taktiež poslúži ako dôkazový materiál na udanie páchateľa. Neváhajte sa u vášho operátora o takomto antivírusovom opatrení informovať.

-Ak máte Android, mimoriadne účinná je aplikácia Cerebus. Ten dokáže na diaľku zabrániť vypnutiu mobilného zariadenia, čo ho znemožňuje vypátrať pomocou lokalizácie. Na diaľku teda môžete zablokovať vypnutie vášho telefónu a získať niekoľko hodín navyše na vystopovanie mobilu. Cerebus tiež ponúka mnoho pokročilých nadstavení, a funguje aj v prípade, ak nieje pripojený k Wi-Fi sieti. V takom prípade môžete poslať SMS správy na telefón, a vyžiadať si lokáciu. 

Pri kúpe mobilu "z druhej ruky" buďte opatrní 

Na pozore by ste mali byť aj vtedy, ak plánujete kúpiť používaný telefón. Ešte pred kúpou sa presvedčte, či nieje hlásený ako kradnutý alebo stratený. To zistíte prostredníctvom IMEI čísla. Toto "rodné číslo" telefónu slúži pri identifikácií. Ak si niekto neúmyselne kúpi stratené alebo ukradnuté mobilné zariadenie, oprávnený vlastník už mohol požiadať o jeho zablokovanie. Môže tiež aktivovať funkciu ochrany zariadenia, ktorá umožní zabrániť používaniu prístroja, čím sa pre vás zariadenie stane nefunkčným. 

Aké bezpečnostné kroky treba podstúpiť, keď zistíte, že váš mobil niekto odcudzil? Dozviete sa tu!

Ako zabezpečíte ochranu dát vo vašom telefóne? Dozviete sa v tomto článku.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 4498 krát Posledná úprava streda, 13 marec 2019 16:02

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!