Prevencia kriminality

kategória: Krádež

Ukradli vám mobil? Treba ihneď konať!

autor: Uverejnené február 11, 2019

Prísť o telefón nie je nič príjemné. Pokiaľ ste ho stratili alebo vám ho ukradli, netreba strácať čas.

V prípade že svoj telefón neviete nájsť, treba zachovať chladnú hlavu. Prirodzený, prvý krok ktorý spraví pravdepodobne každý z nás, je prezvonenie telefónu. Nemusí ísť totiž hneď o krádež, mohol len niekde vypadnúť. Zvoniaci mobil môže nájsť poctivý nálezca, ktorý sa  s vami následne dohodne na odovzdaní telefónu.

Ten horší prípad nastane vtedy, keď zistíte, že váš mobil niekto medzičasom vypol. Vtedy sa dá skutočne predpokladať, že je odcudzený, a zlodej ho nemá v pláne vrátiť.

Ako postupovať? 

- urýchlene kontaktujte políciu a nahláste krádež

Navštívte policajnú stanicu, a spíšte potrebné dokumenty. Na to je potrebné vedieť predovšetkým IMEI číslo, ako aj základné informácie a osobné údaje o vlastníkovi SIM karty ukradnutého telefónu. Pomocou IMEI čísla sa dá ukradnutý telefón nielen vystopovať, ale aj zablokovať.

- Kontaktujte vášho operátora, ktorý zariadi zablokovanie vašej SIM karty, a zároveň vám na vaše telefónne číslo vydá novú SIM kartu. Postup blokovania a následného riešenia situácie sa líši v závislosti od operátora.

- Ak máte nainštalovanú funkciu "Find my phone", ihneď ju využite. Tá vám zabezpečí dodatočné vystopovanie smartfónu na diaľku. Ponúkajú ju všetky mobilné operačné systémy. Následne môžete ísť na miesto kde vidíte lokalizáciu vášho telefónu, alebo si na pomoc môžete privolať políciu. Komplikácia nastáva, keď váš telefón nemá zapnuté GPS, alebo nieje pripojené k wifi sieti..  

- Ak ste používali svoj telefón na online platby, zavolajte na linku vašej banky a nechajte si zablokovať kreditnú kartu

- Zmeňte vaše prihlasovacie heslá a údaje na sociálne siete a emaily. 

- Ak je vaše Android zariadenie prepojené s vašim kontom na Google, skúsili ste všetky kroky, a už nemáte žiadnu nádej že sa váš telefón opäť nájde, môžete zvoliť odstránenie všetkých dát z vášho telefónu. Aspoň tak zamedzíte prístup k vašim kontaktom, emailom a súborom. 

Ako predísť krádeži vášho telefónu? Aké aplikácie je vhodné nainštalovať? dozviete sa v tomto článku.

Ako zabezpečíte ochranu dát vo vašom telefóne? Dozviete sa tu.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

 

Prečítané 6219 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:17

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!