Prevencia kriminality

Pri kúpe auta cez inzerát buďte obozretní!

autor: Uverejnené apríl 12, 2019

Jeden z najvýhodnejších spôsobov, ako kúpiť auto za nízku cenu, sú inzeráty na internetových portáloch. Stovky ponúk vyzerajú lákavo, súkromní predajcovia si uvedomujú konkurenciu, a tak sú ochotní ísť na trh aj s mimoriadne nízkou cenou za kvalitné auto. Takáto kúpa však prináša aj isté riziká. 

Ak máte v pláne kúpiť vozidlo, ktoré ste si vyhliadli v inzeráte od súkromnej osoby, mali by ste poznať nielen výhody, ale aj negatíva, ktoré sú spojené so spôsobom takejto kúpy. Samozrejme, dopyt je obrovský, a tak sa často jedná doslova o minúty, kým sa rozhodnete reagovať na ponuku, a zajednáte si záväznú obhliadku. Nemajte však horúcu hlavu, a nenechajte sa urýchlene zlákať nízkou cenou. Jednajte uvážene a pozorne čítajte inzerát. Mnohé informácie "medzi riadkami" môžete vyčítať totiž už priamo z informačného textu o vozidle. 

Čo si treba všímať ako prvé?

- Pozrite sa, odkedy je inzerát na internetovom bazári vystavený. Pokiaľ je auto ponúkané na predaj za veľmi dobrú cenu už dlhšiu dobu, tak je možné, že mnohí záujemcovia, ktorí si vozidlo obhliadli naživo, zistili, že jeho stav v popise neodpovedá realite. Ak však oň predsa len máte záujem, pri telefonickom kontakte sa spýtajte, prečo je tomu tak. 

- Ak je dôvod predaja automobilu udaný ako ,,predávam z finančných dôvodov”, dá sa predpokladať, že takýto človek nemal dostatočné prostriedky ani na samotnú údržbu auta. Ďalšie investície v podobe opráv budú do takéhoto vozidla viac než pravdepodobné.

- Skontrolujte, či predajca neponúka na tom istom portály (alebo na iných) aj ďalšie autá. Mnohé organizované skupiny sa totiž venujú výlučne kúpe búraných vozidiel, ktoré následne "upravia" a predajú za lepšiu cenu, stav však zostáva rovnaký. Taktiež predávajú autá zo zahraničia s nedostatočnými informáciami o ich technickom stave, kradnuté, v zástave, či neodhlásené pôvodným majiteľom. Pri takýchto predajcoch treba zvýšiť opatrnosť.

- Všímajte si množstvo informácií o technickom stave vozidla. Zamerajte sa na odborný, stručný, prehľadný inzerát, ktorý poskytuje všetky potrebné informácie, a dostatok fotografií. 

- Ak ste laik, a chystáte sa kúpiť svoj prvý automobil, neváhajte, a oslovte odborníka, automechanika, či  skúseného vodiča, ktorí budú vedieť predvídať možné komplikácie. Vhodné je s nimi konzultovať nielen samotné iinzeráty, ale predovšetkým s nimi zájsť aj na osobnú obhliadku auta.

Výhody kúpy auta cez inzerát

1. Široký výber na internetových portáloch

2. Nízka cena

3. Možná dohoda s predávajúcim na osobnej obhliadke vozidla v servise

4. Často sa dá cena zjednávať

5. Časová flexibilita osoby, ktorá auto predáva. Auto si môžte prísť obhliadnúť aj cez víkend, alebo vo večerných hodinách.

6. Dá sa nájsť vozidlo porovnateľnej kvality za lepšiu cenu v porovnaní s autobazárom

Nevýhody kúpy auta cez inzerát

1Je to najrizikovejší spôsob nákupu vozidla. Ponúka širokú plejádu podvodov, ktoré je ťažké odhaliť. Od stočených kilometrov, cez predaj búraných a kradnutých áut.  

2. Cez internetové portály sú v mnohých prípadoch predávané vozidlá, ktoré autobazáre odmietli odkúpiť. Dôvodov môže byť viacero. Ak má auto závažnú poruchu, je na ňom právna ťarcha či podstatný zásah. Majiteľ sa následne spolieha, že kupujúci nebude môcť auto na ulici skontrolovať, a pravdu o jeho reálnom stave neodhalí.

3. Kúpa auta je riziková, ak nemáte finančnú rezervu na prípadné opravy, ktoré sa vyskytnú. Môže sa stať, že vytúžené auto na ktoré sa tešíte a spoliehate, ostane mesiac v garáži, pretože nemáte financie na opravu porúch, ktoré sa nečakane vyskytli.

4. Problémy môžu nastať aj pri kúpno predajnej zmluve, a následných komplikáciach pri reklamácií. Predávajúci sa totiž často snažia zbaviť zodpovednosti, a neskúsenému kupujúcemu vystavia nevýhodnú zmluvu.  Obchod, ktorý sa teda najskôr zdal výhodný, si neskôr vyžiada opravy porúch, ktoré sa časom začali na aute "objavovať". Výhodná kúpa sa tak predraží, a nespokojný majiteľ si spätne uvedomí, že mohol zainvestovať do nového auta, či overeného vozidla z bazára.  

5. Časté polopravdy a "zahmlievanie" zo strany predávajúceho. Zatajovanie skutočnosti o vozidle nielen v inzerátem ale aj v telefóne, či dokonca na mieste. Stáva sa, že realita je diametrálne odlišná od tej, ktorá je uvádzaná v inzeráte, alebo ktorú prezentoval sám majiteľ auta. Po príchode k autu sa tak človek dozvie o ďalších poruchách hlavne po odbornej obhliadke mechanikom. 

6. Vyčerpávajúce jednanie s predajcami, skúmanie, preverovanie, telefonáty, obhliadky. Je totiž rozdiel kúpiť si auto v autorizovanej predajni, a podpísať zmluvu v pohodlnom kresle. Nákup cez inzerát je pre mnohých peklom, práve z hľadiska nedôvery voči predajcom, a komplikácií, ktoré sa v tomto smere vyskytnú. 

Článok: Aké sú najčastejšie podvody pri predaji ojazdených áut?

Článok: Výhody a riziká spojené s kúpou vozidla z autobazáru. 

Článok: Osobná prehliadka ojazdeného auta je rozhodujúca! Čo si treba všímať?

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 6535 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:20

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!