Hudobník Zoli Goral: Som hrdý na svoj rómsky pôvod

Hudobník Zoli Goral: Som hrdý na svoj rómsky pôvod

Kapela Džipsís & Gádžos v rozhovore s moderátorkou Michaelou

Zoltán Goral a Peter Karovič navštívili banskobystrické štúdio rádia Roma na Medzinárodný deň boja proti diskriminácií. Chalani zo Žiaru nad Hronom sú dôkazom, že prepojenie rómskeho a nerómskeho sveta môže spolu skvelo fungovať nielen v osobnom, ale aj umeleckom živote. Už od školských čias sú blízkymi priateľmi, a spolu im to hrá dodnes, čo nám potvrdili aj štyrmi piesňami.

Peter sa okrem hudby venuje aj umeleckej grafike a pracuje v Nitre. Zoltán Goral ktorý vystupuje aj pod umeleckým menom Hrdý Cigáň, zostal verný svojmu rodnému Žiaru nad Hronom kde pracuje v továrni, a žije so svojou manželkou a synom Samkom. Šikovný tretiak robil otcovi počas rozhovoru spoločnosť a prezradil, že ide v Zoliho hudobných šľapajách, a navštevuje hodiny saxofónu.

Zoli si hudbu a texty skladá sám. Venuje sa téme rasizmu, medziľudským vzťahom a láske. Snaží sa iných Rómov motivovať k sebaúcte a hrdosti na svoj pôvod a majorite ukázať, že aj Rómovia majú rovnocenné miesto v spoločnosti. Mimoriadne úspešný je aj jeho svieži letný cover od Malumu „Ideme si kelovať“, v ktorom vystupujú rómske i nerómske deti.

 

COMMENTS