Aktuálne

Nachádzate sa tu:Home Aktuálne Konferencia ku dňu rómskeho jazyka v Prešove
kategória: Aktuálne

Konferencia ku dňu rómskeho jazyka v Prešove

autor: Uverejnené november 09, 2018

V utorok 6.11 sa na pôde metodicko-pedagogického centra v Prešove konala konferencia venovaná Medzinárodnému dňu rómskeho jazyka, ktorý si každoročne pripomíname 5. novembra.

Udalosti sa zúčastnil i štátny tajomník Peter Krajňák a riaditeľka odboru výchovy a vzdelávania národnostných menšín Mária Prekop. Organizátorkou konferencie bola Elena Cinová z metodicko-pedagogického centra.

O kultúrny program sa na úvod postaral spevácky zbor zo Súkromného hudobno-dramatického konzervatória v Košiciach pod vedením Gejzu Adama. Následne si mohli prítomní vypočuť odborné prezentácie týkajúce sa implementácie rómskeho jazyka na školách a v praxi.

O šikovnom riešení jazykovej bariéry na základných školách prostredníctvom interaktívnych hier mala pútavú prezentáciu učiteľka Zdenka Pavlikovská zo ZŠ I. Krasku z Trebišova, ktorá ako „nerómka“ priblížila úspešné cesty k vzájomnému pochopeniu sa s rómskymi žiakmi.

O kodifikácií, aplikovaní a vyučovaní rómskeho jazyka na vysokých školách porozprával Stanislav Cina z Prešovskej univerzity:

Spôsob a systém vyučovania rómskeho jazyka na hudobno-dramatickom konzervatóriu v Košiciach priblížila učiteľka rómskeho jazyka, Ingrid Lukáčová:

Konferencie sa zúčastnila aj mladá študentka zo súkromného hudobno-dramatického konzervatória v Košiciach, Sára Marcinová:

Vďaka Erike Godlovej a Jane Gáborovej z dokumentačno – informačného centra v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove bolo premietnutých niekoľko audiovizuálnych diel, ktoré dokumentujú ukážky rómskej kultúry. Na záver sa predstavil rómsky literárny klub ROLIK z Banskej Bystrice na čele s Marošom Balogom. Členovia klubu Eva Gašparová Plešková, Zlatica Rusová a Martin Fočar priblížili obsah svojej tvorby, a taktiež predniesli niekoľko ukážok svojich diel v slovenskom i rómskom jazyku.

 

foto, text: Michaela Zuzelková 

Prečítané 2309 krát

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!