Prevencia kriminality

Psychiatrička Garajová: niektoré ženy sa o sexuálnom násilí radšej zdôveria kňazovi, ako lekárovi! (rozhovor)

autor: Uverejnené marec 18, 2019

Sexuálne obťažovanie, násilie, znásilnenie. Javy, s ktorými sa stretlo mnoho žien v našom okolí. Nie každá sa však o takejto skúsenosti dokáže otvorene rozprávať. 

Psychiatričky Evy Garajovej sme spýtali, aké je povedomie o sexuálnom násilí na Slovensku: "Myslím že osveta ohľadom tejto problematiky je nedostačujúca. Ženy sa nevedia rozhovoriť o takejto skúsenosti, hanbia sa za to. Myslím, že je za tým v pozadí aj charakter výchovy, a určitej sexuálnej prudérnosti. Mnoho slovenských obyvateľov je totiž nábožensky založených a majú svoj názor na vec. Napríklad kresťanská žena ktorá utrpí násilie, to veľmi často v sebe dusí, nanajvýš to povie kňazovi. To však nepomáha, a sexuálne násilie pokračuje," 

A aké psychické a fyzické následky zanechá obťažovanie a sexuálne násilie na žene? Podľa doktorky sú následky tým väčšie, čím dlhšie to obeť dusí v sebe: "Ženy sa často s nepríjemnými zážitkami sexuálneho násilia zdôveria až po rokoch. Môžu mať rôzne posttraumatické zážitky a poruchy, ktoré sa rozvíjajú roky po traume, ktorú prekonali."

Viac sa dozviete v rozhovore redaktorky Michaely:

Tento rozhovor vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 5216 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:18

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!