Prevencia kriminality

kategória: Šikana

Vývoj šikany má rýchly spád

autor: Uverejnené január 15, 2019

Podobne ako iné sociálnopatologické javy, aj šikana má svoj vývoj. V počiatkoch dieťa ešte nieje priamo šikanované kolektívom, ale "len" vyčleňované, a obchádzané. Najdôležitejším je práve jej začiatok, ktorý by mal byť u pedagógov a rodičov varovný signál. Ak si takéto prejavy u žiakov pedagógovia všimnú, môžu zakročiť a ubližovanie sa ďalej nevyvinie do horších následkov. Nie vždy sa to však podarí.

Začiatok utrpenia v kolektíve

Šikana sa v škole väčšinou začína rovnakým scenárom. Spolužiaci si vyhliadnu "obeť" ktorú vyčlenia z kolektívu. Podľa psychiatričky Evy Garajovej je to väčšinou dieťa, ktoré sa nejakým spôsobom odlišuje:  "Príčiny šikany sú naozaj rôznorodé. V dnešnej dobe, keď je spoločnosť dosť materiálne založená, tak si žiaci zvyknú ubližovať kvôli materiálnemu zabezpečeniu. Tak ako v minulosti, tak aj dnes si deti veľmi často ubližujú aj kvôli výzoru, dokonca sú medzi deťmi prejavy rasovej šikany". 

Dieťa je tak vyčlenené z kolektívu, nikto sa s ním nebaví, spolužiaci neodpovedajú na pozdrav, a začínajú mať hanlivé poznámky. Jedinec je tak vyčlenený z partie spolužiakov, ktorí tvoria akési jadro, kam ono nepatrí. Typickým príkladom vyčleňovania z kolektívu je aj vznik "dievčenských spolkov". Ide o spojenie skupinky dievčat, ktoré tvoria v triede silnú alianciu a ostatné medzi seba nechcú pustiť. Nasleduje ohováranie, posmievanie a urážanie.

Charakteristiké spôsoby ubližovania v štádiu vyčlenenia

- spolužiaci obeť ignorujú, neodpovedajú na otázky ani na pozdrav

- na obede či počas spoločných aktivít si k dieťaťu nik nesadá a je prehliadané

- obeť je osočovaná, ohováraná, obviňovaná z niečoho, čoho sa nedopustila, spolužiaci naň hádžu všetku vinu

- provokatéri posielajú jedincovi hanlivé emaily či SMS, zosmiešňujú ho na sociálnych sieťach, vymýšľajú si príbehy, ktoré potom roznášajú ďalej

- agresori sa snažia obeť zámerne vyprovokovať, chcú, aby sa zrútila, zúrila a bránila sa

- dieťa je zosmiešňované, ironizovné a ohovárané, agresori sa snažia vo všetkých vyvolať rovnaké negatívne emócie aké majú k spolužiakovi oni sami

Čo nasleduje?

Dieťa, ktoré sa vyššie uvedeným spôsobom stane vyčleneným z triedneho kolektívu, si tento fakt začína uvedomovať postupne. Začína zisťovať, že v triede nie je nikto, s kým by mohlo pokojne sedieť v lavici, či príjemne tráviť čas počas prestávok. Každý ho odmieta, uráža a ponižuje. Spočiatku sa tomu bráni. Z toho dôvodu sa u neho začínajú prejavovať aj agresívne reakcie na ostatných spolužiakov- vracia im nadávky, bráni sa hnevom. Agresori však následne zvyšujú tlak, pretože vidia že obeť sa bráni, čím vlastne ptovrdzuje ich úspech. Vtedy sa obeť stiahne do seba, upúšťa z agresívneho reagovania a vracania "úderov" späť.

Ako sa dá šikane predísť? dozviete sa tu!

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 5955 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:16

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!