Prevencia kriminality

Jaroslav Oster: Intimita na sociálne siete nepatrí! (rozhovor)

autor: Uverejnené máj 11, 2019

V kyberpriestore sme ohrození nielen my, ale aj naše deti. Ako sa brániť pred nástrahami internetu? 

S odborníkom na prevenciu kriminality na internete, Jaroslavom Osterom zo združenia preventista.sk, sa redaktorka Michaela na úvod rozprávala o nepríjemnom fenoméne na internete, kyberšikane. Tá údajne nepostihuje len deti, ale aj dospelých: ,,Ak sa bavíme o kyberšikane a rôznych jej formách ako ohováranie, šírenie osobných informácií za cieľom zosmiešnenia či prenasledovania obete, tak máme široké spektrum obetí od detí a mládeže, cez dospelých až po seniorov."

Reč bola aj o prístupe detí na sociálne siete. Ich vek v mnohých prípadoch nieje vhodný na to, aby siete využívali: ,,Odborníci sa zhodujú na tom, že ich deti môžu využívať sociálne siete   vo veku, kedy nesú zodpovednosť za svoje činy na trestnoprávnej úrovni. Napríklad Facebook má stanovenú hranicu 13 rokov, ako podmienku na využívanie služieb. Prax máme však takú, že táto hranica je už dávno neplatná, a dnes máme na Facebooku surfujúce deti vo veku 9-10 rokov, čo nieje korektné.

Jaroslav Oster poukázal aj na to, čo rozhodne nieje vhodné zdieľať na sociálnych sieťach. Okrem osobných informácí a fotografií intímneho charakteru, by si mali rodičia dobre rozmyslieť, či chcú zdieľať fotografie svojich detí: ,,Rodičia dnes veľmi radi zverejňujú svoje deti v rôznych polohách a podobách, často na fotografiách intímneho typu. Chcú tým dávať svetu najavo, aké majú milé, zlaté a šikovné deti. Zabúdajú sa však pýtať, či to dieťa chce byť takto zverejnené, a či sa s takýmito fotografiami chce na internete stretnúť o 15- 20 rokov. Veľkou otázkou je aj zverejňovanie fotografií nahých detí, napríklad pri kúpani. Medzi analytikmi a vyšetrovateľmi totiž nieje tajomstvom, že takéto fotky sú častou zbierkami pedofilov."

V rozhovore sa tiež dozviete, ako môžete zakročiť, ak ste sa stali obeťou nenávisti, rasizmu, vyhrážok a neprimeraných urážok na internete. 

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 8605 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:22

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!