Spisovateľka a školiteľka Janette Maziniová Motlová

Spisovateľka a školiteľka Janette Maziniová Motlová

Čiperní seniori Adela Maková a Marián Bučko z Banskej Bystrice

Janette Maziniová Motlová je stelesnením vnútornej sily, inteligencie, pochopenia a citlivého vnímania. Je považovaná za jednu z najvýznamnejších rómskych osobností súčasnosti, a  nieje len skvelou spisovateľkou, ale aj úspešnou školiteľkou a blogerkou.

Na úvod nám Janette humorne opísala svoje prevzatie ceny za občiansku angažovanosť od Nadácie Orange, a témou bol aj projekt Živé knižnice. Ten dáva možnosť vidieť život optikou hendikepovaných a sociálne znevýhodnených ľúdí ktorí sa ocitli na pokraji spoločnosti. Vďaka Živým knižniciam tak majú priestor v ktorom sa delia s poslucháčmi o svoje zážitky a postrehy formu rozprávania svojho príbehu, tzv. „storytellingu“.

Reč bola aj o ocenení Lektorka roka ktoré pani Janette minulý rok získala, a tiež o organizácií Eduma (od Emócií k poznaniu), ktorú táto úspešná žena založila. Eduma organizuje zážitkové workshopy a tréningy, a  obohacuje kľúčových aktérov v oblasti vzdelávania, sociálnej práce a zamestnávania, ktorí rozvíjajú mladých a učia ich porozumieť potrebám ľudí s prekážkami v našej spoločnosti.

S moderátorom Marošom Balogom sa hosťka rozprávala aj o rómskom jazyku, rómskom myslení a budúcnosti. … „Rómčina nepozná slovo budúcnosť, náš jazyk ho nemá. Slová sú odrazom myslenia, a pokiaľ Róm nemá slovo budúcnosť, tak ho nepotrebuje…“

A súkromný život Janette? Ten bol naozaj pestrý. Opísala nám zväzok s prvým manželom – Rómom, a porovnala ho so súčasným „gádžovským“ partnerom. Povedala nám o svojom boji s rakovinou prsníka, tiež o synovi Marekovi ktorý od narodenia trpí silnou cukrovkou, a o adoptovanej dcérke Dominike. Práve ona zažila v škole prejavy rasizmu.. …“Kým som nebola dcére na rodičovskom združení, tak v škole nemala problém. Na druhý deň po rodičovskom jej deti nadávali do cigánskych opíc. Moja dvanásťoročná dcéra mi vtedy povedala že ma síce veľmi ľúbi, no už nikdy nechce, aby som sa v škole ukázala…“

Na záver sa dozviete o Janettinej úspešnej knihe Cigánka ktorá je po piatich rokoch opäť na pultoch kníhkupectiev, a doposiaľ sa predalo takmer 12 000 kusov. Táto autobiografia ponúka náhľad do spisovateľkinej neľahkej životnej cesty od útleho detstva až po súčasnosť, predstavuje každodenné problémy i radosti, a citlivo porovnáva rozdiely rómskeho a nerómskeho sveta.

COMMENTS