Prvý ročník festivalu Romano džives v Brezne bol úspešný!

Prvý ročník festivalu Romano džives v Brezne bol úspešný!

Pilotný projekt určený pre rodiny s adoptovanými rómskymi deťmi zožal obrovský úspech

V sobotu 4. augusta sa na námestí v Brezne uskutočnil prvý ročník rómskeho festivalu Romano džives, ktorý navštívilo takmer 700 ľudí.  

Ani horúci letný deň neodradil stovky Rómov od skvelej hudby, zábavy a tanca. Moderovania podujatia sa úspešne ujal skúsený Maroš Balog. Na úvod zahrala kapela Epaš, neskôr Porúbka, a banskobystrická kapela Quatro band. Svoje zastúpenie mala na festivale aj tradičná rómska hudba v podaní kapely Cigánsky oheň Alexandra Daška. Husle, cimbal a spev sa radostne rozliehali po celom námestí, a rozospievali nadšené publikum. Najväčšiu show však rozprúdil populárny český rómsky spevák Janko Bendig, ktorý svojim hlasom roztopil nejedno dámske srdce. Predviedol svoje najväčšie hity v rómskom, českom i anglickom jazyku ako Me tut užarav, Roma boy, Láska nám zůstavá, či Největší z nálezů a strát.

O pestrofarebný tanenčný program sa postarali mnohé súbory a skupiny. Súbor Romano jílo zo Zvolena ohúril nielen rýchlymi nohami, ale aj pútavými tradičnými kostýmami. Diváci ocenili skvelým potleskom aj skupiny Khelen amenca, Samuraj, či Rómka, ktorí svojim tancom podčiarkli vysokú úroveň celého festivalu. Obrovský úspech zožala aj tanečná skupina Talentárium z Polomky, ktorá okrem rómskych tancov predviedla aj latino rytmy spolu s krásnou trénerkou Zuzkou.

Podujatie bolo financované z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. O jeho organizáciu sa postarala štatutárka oz Dajkom, p. Jana Fízerová. 

Námestie v Brezne tak na jeden deň ožilo farebnou rómskou kultúrou. Temperamentná  zábava, tanec a hudba boli mimoriadne kultivované a príjemné, tak ako aj organizácia celého festivalu. Dúfame, že sa takéto podujatia budú na Slovensku rozširovať, a získajú svoju tradíciu a čestné miesto nielen v rómskej, ale aj v nerómskej spoločnosti.

foto, autor: Michaela Zuzelková

 

 

 

COMMENTS