Prevencia kriminality

Aké sú najčastejšie podvody pri predaji ojazdených áut?

autor: Uverejnené apríl 05, 2019

Podvody pri predaji áut "z druhej ruky" sú na Slovensku realitou už mnohé roky. Ak máte o kúpu ojazdeného auta záujem, treba byť maximálne ostražitý. 

Ľudí, ktorí sa pri kúpe ojazdeného auta stanú obeťami trikov nepoctivých bazárov, predajcov cez internet, alebo individuálnych dovozcov sú ročne na Slovensku tisíce.

Samozrejme, nízke ceny áut z druhej ruky sú lákavé, treba však rátať s realitou trhu, ktorú využívajú podvodníci a organizované skupiny.

Predajcovia ponúkajú mnoho nekvalitných, technicky nespôsobilých a nepreverených ojazdenách vozidiel. Ich kúpa môže pre vodičov znamenať zbytočný hazard so životom, alebo riziko ich zabavenia kvôli nejasnému, či dokonca kriminálnemu pôvodu.

Spôsoby kúpy automobilu

Obchod s ojazdenými vozidlami prebieha v týchto najčastejších rovinách: v autobazároch, u individuálnych dovozcov, či predajcov na inzeráty. Netreba zabúdať, že riziko kriminálneho pôvodu vozidla sa s nižšou úrovňou predaja vždy zvyšuje.

Menšie riziko totiž prináša kúpa auta cez overený autobazár, ktorý ponúka dostatočné technické informácie o reálnom stave vozidla s odpovedajúcou cenou, ako od individuálneho predajcu s extrémne nízkou cenou a nedostatočnými informáciami o automobile.

Stočené kilometre

Najčastejším podvodom pri predaji áut sú "stočené" kilometre. Podľa poslednej štatistiky spoločnosti Cebia, ktorá sa zaoberá preverovaním vozidiel, bolo na Slovensku v roku 2018 odhalených až 130 tisíc automobilov s upraveným počtom najazdených kilometrov. 

Pokiaľ ukazovateľ stavu najazdených kilometrov na tachometri nezodpovedá skutočnosti, auto je samozrejme zbytočne predražené a sú tu tiež bezpečnostné riziká. Automobil s vyšším počtom najazdených kilometrov by totiž mal podstúpiť úplne iné servisné prehliadky, inak hrozí zlyhanie dôležitých dielov, čo môže mať fatálne následky.

Omladené vozidlá

Tieto autá sú väčšinou z dovozu. Predajcovia im podvodnými praktikami do slovenského technického preukazu zapíšu s pričinením úradníka novší rok výroby. Takéto "vynovené" automobily ponúkajú predjacovia väčšinou v spojení so stočenými kilometrami. Okrem toho sú väčšinou bez pôvodnej servisnej knižky, aby kupec neodhalil skutočný vek vozidla. Ak k tomu pridajú ešte obľúbené klamstvo, že sa auto nachádzalo dlho na sklade alebo ako predvádzacie, navyše stočia spomínané najazdené kilometre napríklad na polovicu, môže kupec vyvaliť pekných pár tisíc € navyše za starý "šrot".

Blokované autá

Pri automobiloch dovážaných na Slovensko obvodné úrady a polícia mnohé informácie nepreverujú, a autá tak nepodliehajú prísnym kontrolám pôvodu.    Pri ich registrácií tak často nieje jasné, či sú kradnuté, havarované, odhlásené pôvodným majiteľom, alebo či sa na ne neviaže nesplatený leasing alebo iný záväzok zo zákona (napr. zástava).

Taktiež sa môže jednať o auto, ktoré bolo na dlhšiu dobu vypožičané na falošné či kradnuté doklady, a požičovňa ho ešte nehľadá. Ak sa takéto auto nepodarí zlodejom predať konečnému majiteľovi tak ho preúverujú cez leasingovky, ktoré previerky o pôvode vozidla v zahraničí nevyžadujú. Takže pozor aj na autá ponúkané leasingovkami ako zadržané od neplatičov alebo na postúpenie leasingu! 

Skladačky

Auto poskladané z rôznych náhradných dielov najčastejšie po totálnej havárii, opravené lacnými náhradnými dielmi, alebo dielmi z vrakoviska či z iného ukradnutého a rozobratého vozidla. Nie sú žiadnou raritou vzájomne zvarené dve dobré polovice z 2 rozdielnych áut po havárii (jedno rozbité spredu druhé zo zadu). Odhalí ich každá dôslednejšia fyzická obhliadka a merač hrúbky laku či previerka v poisťovni, preto treba byť pri kúpe dôsledný v preverovaní.

Všeobecné odporúčania pri kúpe vozidla "z druhej ruky":

1 - Dôležité je vždy kontrolovať počet najazdených kilometrovrok, rok výroby, pravosť VIN kódu vozidla prostredníctvom špecializovaných spoločností. 

2 - Preverte, či nieje vozidlo v leasingu, súdnej úschove, alebo v zástave.

3 -  Kupujte vozidlo len na základe podpísanej zmluvy a za prítomnosti skutočného majiteľa (alebo autobazáru, ktorý je vlastníkom).

4 - Ak si kupujete vaše prvé vozidlo, a nemáte dostatok skúseností, je vhodné si zavolať pomoc. Oslovte odborníka, alebo aspoň dlhoročného, technicky znalého vodiča, ktorý rozlíši prípadné podvody. 

5 - Pred kúpou požadujte aktuálnu a dôkladnú prehliadku technického stavu vozidla.

6 - Uprednostňujte bazáre, ktoré majú dlhoročnú a pozitívnu tradíciu, a ponúkajú všetky potrebné technické informácie a dokumenty.

7 - Nakupujte v bazároch s pozitívnymi referenciami od vašich priateľov a známych. Sledujte hodnotenia na webe a sociálnych sieťach, kde môžu zákazníci reálne vyjadriť mieru spokojnosti pri obchodovaní s daným bazárom. 

8 -  Ak kupujete cez inzerát, overte si finančnú situáciu konkrétneho predajcu. 

9 - Tesne pred kúpou radšej znovu overte, či vozidlo nie je kradnuté.

10 - Požadujte garanciu vrátenia kúpnej ceny, ak sa vyskytnú nezrovnalosti v právnom pôvode vozidla!

Článok: Kupujete auto cez inzerát? Buďte obozretní.

Článok: výhody a riziká spojené s kúpou vozidla z autobazáru.

Článok: Osobná prehliadka auta je rozhodujúca! Čo si treba všímať?

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 7853 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:19

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!