Prevencia kriminality

Výhody a riziká spojené s kúpou vozidla z autobazáru

autor: Uverejnené apríl 13, 2019

Na trhu je veľké množstvo autobazárov, ktoré ponúkajú ojazdené autá, nie všetky však poskytujú kvalitné služby. Prečítajte si pozitíva a negatíva, ktoré takýto spôsob kúpy prináša!

Nevýhody:

1. Priepastné rozdiely kvality ponúkaných služieb a ponúkaných vozidiel medzi jednotlivými autobazármi.

2. Malé autobazáre majú často slabé technické zázemie, a nevedia dôkladne skontrolovať odkúpené vozidlo. Tak často volia cestu komisu, kde sa zbavujú zodpovednosti. Práve to výrazne komplikuje reklamáciu. Často sa u nich objavujú autá, ktoré veľké autobazáre odmietli odkúpiť, a nesú so sebou právnu ťarchu či ťažké technické poruchy.

3.Veľké a kvalitné autobazáre si pri odkúpení auta dávajú dôkladne prezrieť jeho stav, čo ich však stojí nemalé peniaze. Spôsobí to niekedy výrazné predraženie auta oproti trhovej cene. Niektoré autá u takýchto veľkých autobazárov majú teda často vyššiu cenu, ako by bolo vhodné.

4. V prípade automobilu, ktorý vlastní veľký autobazár síce máte nárok na reklamáciu, no neznamená to, že sa pravdy vždy dovoláte. Niektoré autobazáre totiž zamietnu reklamáciu, a ponúknu vám "výhodnú" opravu auta v jeho servisnom stredisku, čo opäť pocíti vaša peňaženka.
 

5. Ľahostajný prístup zamestnancov autobazárov k zákazníkom najmä v prípade, ak sa jedná o vozidlo v komisionálnom predaji. Vo väčšine takýchto prípadov má autobazár nedostatok informácii o vozidle, čo budí zlý dojem.

Výhody:

1. Širšia ponuka vozidiel na jednom mieste v porovnaní s kúpou vozidla cez inzerát.

2. Pohodlnejší a bezpečnejší priebeh nákupu automobilu, v porovnaní s kúpou cez inzerát. Pri autobazári si môžete overiť referencie, kvalitu služieb a spokojnosť zákazníkov.

3. Kvalitné autobazáre vám ponúknu veľké portfólio doplnkových služieb ako prefinancovanie vozidla, poistenie a iné.

4. Veľké autobazáre väčšinou predávané vozidlá vlastnia. Prípadné reklamácie sa tak dajú riešiť ľahšie a rýchlejšie.

5. V prípade kvalitného autobazáru sa môžete spoľahnúť na dostatočné technické zázemie, čo zaručuje dôkladné preverenie vozidla po technickej stránke. Vedia odhaliť poruchy, opravy vozidla po havárii a stočené kilometre. Netreba zabúdať, že tieto služby stoja autobazár nemalé peniaze, čo sa odrazí aj na cene. 

6.V autobazári sa Vám nestane, že kúpite auto, ktoré je odcudzené, je v exekučnom konaní, patrí leasingovej spoločnosti, či je naň záložné právo. Pozor, to platí len v prípade, keď je autobazár majiteľom vozidla. Pri kúpe auta v komisionálnom predaji však s takýmito službami nerátajte. V takom prípade sa totiž bazár zväčša nezaujíma o stav vozidla, nakoľko predaj len sprostredkujú, a niesú jeho priamym majiteľom. 

Článok: Osobná prehliadka auta je rozhodujúca! Čo si treba všímať?

Článok: Aké sú najčastejšie podvody pri predaji ojazdených áut?

Článok: Pri kúpe auta cez inzerát buďte obozretní!

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 5243 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:21

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!