Rozhovory

kategória: Rozhovory

ROZHOVORY z komunitného dňa na Bambuskách

autor: Uverejnené december 16, 2018

Upratovanie, zábava, chutné občerstvenie a vzájomné spoznávanie. Tak by sa dal zhrnúť komunitný deň, ktorý sa odohral v sobotu 15. decembra v lokalite na Bambuskách v Martine. Na udalosti nechýbali ani redaktori rádia Roma!

Miestni rómski obyvatelia v rámci veľkého vianočného upratovania vyčistili okolie a spoločné priestory Bambusiek. Na miesto prišli už v ranných hodinách i žiaci, rodičia a pedagógovia z Evanjelickej spojenej školy v Martine, ktorí varili detský punč a kapustnicu. 

Deti sa do každej aktivity radi zapoja, treba sa im však pravidelne venovať

Pre mnohých stredoškolákov z Evanjelickej školy niesú Bambusky žiadnou neznámou. Dobrovoľne totiž navštevujú miestne komunitné centrum, kde sa predovšetkým v piatok poobede venujú deťom. Aj stredoškoláčka Zuzka rada zavíta na Bambusky: „Chodím sem každý piatok. Máme tu dve triedy, v jednej robíme tvorivé dielne, v druhej sa s deťmi učíme, čo treba. Sú mimoriadne aktívne, energické, všetko ich baví. Do každej aktivity sa radi zapoja, treba sa im však pravidelne venovať .“

V komunitnom centre majú rómske deti možnosť navštevovať krúžky s rôznym zameraním, čo nám ozrejmil aj školák Jožko: „Už dva mesiace chodím dva krát do týždňa na hodiny bicích. Už sme mali aj dva koncerty, vo Vrútkach a na Severe“ . Deti sa pochválili aj inými aktivitami, niektoré chodia na hodiny flauty, iné na hip hop.

Pomaličky búrame bariéry, no je to beh na dlhé trate 

Na čele dobrovoľných aktivít je Tomáš Gulan, pedagóg z Evanjelickej školy, koordinátor práce s verejnosťou a zahraničím. Síce nieje Róm, no ku komunite má blízko. „Už desať rokov mám adoptovaného rómskeho chlapca. Hľadal som spôsoby, ako tejto komunite pomôcť. Pred tromi rokmi vznikla myšlienka chodiť na Bambusky pravidelne“. Spolupráca s miestnymi Rómami napreduje síce pomaly, ale isto. „pomaličky búrame bariéry, no je to beh na dlhé trate“

Rozhovor redaktora Milana Berka s Tomášom Gulanom, ktorý stojí na čele dobrovoľných aktivít na Bambuskách:

Dobrovoľníčka Zuzka (18) z Evanjelickej školy, ktorá sa každý piatok rómskym deťom venuje vo svojom voľnom čase. Aké sú v porovnaní s deťmi z majority? Dozviete sa v rozhovore!

Anketa so šikovnými rómskymi deťmi z Bambusiek. Čomu sa venujú v komunitnom centre? Ako často ho navštevujú? Ako prvá Vám to prezradí Karmen!

Prečítané 4740 krát Posledná úprava nedeľa, 10 február 2019 22:04

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!