Aktuálne

Nachádzate sa tu:Home Aktuálne Generačná chudoba Rómov je celoslovenský problém
kategória: Aktuálne

Generačná chudoba Rómov je celoslovenský problém

autor: Uverejnené apríl 14, 2019

Košice – Na východnom Slovensku sa organizácia ETP Slovensko dlhoročne venuje marginalizovaným skupinám obyvateľov. Aktivisti prioritne riešia najvážnejšie problémy Rómov. Medzi ne patrí práve generačná chudoba.

"Od kolísky po kariéru" je krédo, ktorým sa organizácia riadi, čo sa odráža na širokej škále aktivít určených pre klientov ETP. Prístup je teda komplexný, a aktivisti pracujú s rôznymi vekovými kategóriami od malých detí, cez deti školského veku, matky s deťmi.

Organizácia tiež realizuje aj projekt druhošancového vzdelávania pre teenagerov a mladých ľudí, ktorí sa snažia dokončiť školské vzdelanie. Dospelí klienti sú zapojení do svojpomocnej výstavby domov a podpora je smerovaná aj k seniorom.

Podľa členiek tímu ETP Slovensko Veroniky Poklembovej a Petry Kurutzovej pôsobí organizácia aktuálne v štyroch lokalitách na východnom Slovensku, kde majú komunitné centrá.

„Vo Veľkej Ide, Rankovciach, na Luníku IX v Košiciach v rámci komunitného centra mesta Košice. Takisto máme komunitné centrum v Starej Ľubovni. S marginalizovanými komunitami pracujeme aj s tímom odborníkov z iných organizácií. Naša pôsobnosť je teda prioritne v Košickom a Prešovskom kraji, ale spolupracujeme aj na medzinárodných projektoch s širším dosahom,“ povedali aktivistky.

Organizácia ETP Slovensko teda pracuje na rôznych projektoch, aktuálne na viacerých aj na Luníku IX: „Pracujeme napríklad na projekte Budujeme nádej na Luníku IX. Sme v druhom období tohto projektu, ktorý v sebe zahŕňa voľnočasové a vzdelávacie aktivity s malými deťmi predškolského a mladšieho školského veku. Sú to krúžky, ktoré sa organizujú na dennej báze. Deti prídu zo škôlky alebo školy do komunitného centra a tam zmysluplne trávia svoj voľný čas,“ povedala Kurucová.

ETP Slovensko pôsobí na východnom Slovensku už takmer 20 rokov. Za tento čas bolo zrealizované obrovské množstvo projektov. Dlhoročné skúsenosti odovzdáva organizácia formou školení ďalším, ktorí pracujú s marginalizovanými skupinami. Školenia sú špecificky zamerané napríklad aj na problematiku a zákonitosti generačnej chudoby.

Chcete sa o organizácií ETP dozvedieť viac? navštívte ich webovú stránku.

 

Prečítané 5642 krát Posledná úprava nedeľa, 14 apríl 2019 13:24

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!