Aktuálne

Nachádzate sa tu:Home Aktuálne Cigánsky oheň v Banskej Bystrici: kvalitní interpreti, nezabudnuteľné zážitky
kategória: Aktuálne

Cigánsky oheň v Banskej Bystrici: kvalitní interpreti, nezabudnuteľné zážitky

autor: Uverejnené október 14, 2018

Bohatý program, skvelá show, perfektná muzika. Tak sa dá zhrnúť trinásty ročník hudobného festivalu Cigánsky oheň, ktorý sa uskutočnil v športovej hale Štiavničky v Banskej Bystrici. 

Nie je náhoda, že sa na pódiu stretlo toľko talentovaných muzikantov. Podujatie totiž už tradične usporiadal primáš Alexander Daško, ktorý vie citlivo vyvážiť program tak, aby zaujal široké publikum, a zároveň si udržal vysokú úroveň. Prišli si na svoje Rómovia i nerómovia, skrátka všetci milovníci dobrej hudby. Podujatie otvoril zvolenský tanečný súbor Romano jilo, ktorý má za sebou úspechy nielen na Slovensku ale i v zahraničí. Ďaľej nasledovala banskobystrická kapela Gipsy music Alexandra Daška, ktorá je zárukou kvalitnej, tradičnej rómskej muziky.

Nechýbala ani speváčka Adriana Dráfiová známa ako Gitana, ktorá svojim hlasom a krásou ohúrila celé publikum. Zaspievala niekoľko piesní v rómskom i nerómskom jazyku spolu s kapelou Gipsy music Alexandra Daška.

Moderátorom večera bol herec Ivo Gogál, ktorý nevynechal takmer žiadny ročník Cigánskeho ohňa. Spoza klávesov a mikrofónu sa o poriadnu zábavu postaral Marián Čekovský, ktorého sprevádzala špička slovenskej inštrumentálnej tvorby, bubeník Martin Valihora spolu s gitaristami Mišom Bugalom a Petrom Tomkom.

K Čekovskému sa neskôr pridali muzikanti Šani Sási a  Lomnické čháve. Tí predviedli aj niekoľko zaujímavých trikov s hudobnými nástrojmi pre pobavenie publika.  

Najväčšie hviezdy večera boli jednoznačne balkánski hudobníci Emir Kusturica & The no smoking orchestra. Mnohí poznajú Emira Kusturicu predovšetkým ako svetoznámeho režiséra so špecifickým rukopisom v jeho filmovej tvorbe, čoho sa drží aj v hudbe. Členovia kapely boli odetí v tmovomodrých uniformách, nechýbali ani nábojové pásy a mexické klobúky.

Temperamentná deväťčlenná kapela sa postarala o skutočný zážitok. Celou sálou sa rozhliehal spev spolu so zvukmi gitár, trúbky, akordeónu a iných nástrojov, ktoré tvorili energickú balkánsku muziku. Hudobníci sa dokonca „prešli“ do hľadiska, kde si posedili a zahrali medzi nadšenými divákmi.

Na záver galavečera sa na pódiu spoločne predviedli srbskí muzikanti Emir Kusturica & The no smoking orchestra spolu s Gipsy music Alexandra Daška a rómskym tanečným súborom Romano jilo. Tieto tri zaujímavé elementy zanechali v nadšenom publiku nezabudnuteľný zážitok.

Aký vzťah k Rómom má Emir Kusturica ? Aký program plánuje organizátor Alexander Daško na Cigánskom ohni budúci rok? Ako sa spievalo Čekymu a Gitane?  Dozviete sa v jednotlivých rozhovoroch tu.

Foto, autor: Michaela Zuzelková

 
Prečítané 2133 krát

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!