Prevencia kriminality

kategória: Drogy

Od nevinnej zábavy k tvrdým drogám

autor: Uverejnené január 04, 2019

Väčšinou to u mladistvých začína nevinne. Jedna cigareta za školou, neskôr tri poháriky alkoholu, potom marihuana s kamarátmi. Aká rýchla je cesta na šikmú plochu?   

Podceňovaná marihuana 

Pri „mäkkých“ drogách ako marihuana sú negatívne účinky často podceňované. Nejeden mladý človek si povie: ,,Veď je to len nevinná bylinka, to mi nemôže uškodiť“. Je síce pravda že fyzická závislosť na marihuane nevzniká, po psychickej stránke je to však inak. Pocity bezstarostnosti sú spočiatku príjemným spestrením života predovšetkým mladých ľudí, no časom riešia fajčením marihuany takmer každý problém. Unikajú tak z reality namiesto toho, aby realite čelili tvárou v tvár. Zhoršené výsledky v škole, apatia, záškoláctvo. Aj to môžu byť znaky, že dieťa užíva drogy. „už deti na prvom stupni základných škôl priznali, že sa dostali do styku s drogami. Dôležité je teda venovať sa doma osvete ohľadne drog a ozrejmovať im, prečo sa drogám vyhnúť.“ tvrdí podplukovníčka Beata Benčová z ORPZ v Prievidzi, ktorá sa prostredníctvom prednášok na školách venuje prevencií drog. Taktiež je všeobecne známe, že po skúsenostiach s marihuanou či hašišom siahajú mladí po tvrdších drogách. „Spravidla, mladí ľudia začínajú marihuanou. Neskôr nasleduje zväčša extáza či pervetín, pretože sú finančne aj distribučne ľahko dostupné“.  

Pozor na alkohol!

Pri nelegálnych drogách je postoj rodičov spravidla jasný. Okrem problémov so závislosťou sa môžu dostať aj do problémov so zákonom, od čoho ich vystríhajú. Pri alkohole však rodičia na svoje ratolesti až takí prísni niesú. Niet sa čo čudovať, keď takmer v každej domácnosti počas osláv či rodinných stretnutí tečie alkohol prúdom, a dieťa potom nasleduje obraz svojich rodičov. Tínedžeri samozrejme záčínajú piť aj v prípade, keď vidia vzor u svojich rovesníkov. Ak sa dostanú do partie kde sa alkohol pije bežne, cesta je jasná.

Keď sa problém prevalí…

Ak teeneger príde domov po večierke pod vplyvom alkoholu jeden krát, netreba svoje reakcie preháňať. Nasledujúci deň je vhodný hlbší rozhovor a nájsť dôvod, prečo sa dieťa rozhodlo alkohol skúsiť. Chyba mnohých rodičov je, že hľadajú problém iba v dieťati. Keď pravda vyjde na povrch, často reagujú podráždene: „Ako je možné že piješ alkohol? Veď máš predsa k životu všetko, čo potrebuješ!“ Treba sa však pozrieť aj na svoju výchovu, a priznať si, že chyba môže byť aj na vašej strane. Odpovedzte si na otázky: „Venujem dieťaťu dostatok času a lásky? Idem mu správnym príkladom? Rozprávam sa s ním dostatočne o tom, čo mu hrozí?"

Ak sa však problém zopakuje viac krát, je dôležité vyhľadať pomoc odborníkov a spolupracovať aj so školou. Vhodné je osloviť triedneho pedagóga, aby zvýšil pozornosť pri správaní a dochádzke dieťaťa, a v prípade problémov ihneď kontaktovať rodičov. Samozrejme, v prípade že je s mladistvým neustále problém, rodičia by mali osloviť príslušného oborníka. Psychológ psychiater, prípadne ambulatná liečba príslušných centier pre mladistvých je na mieste.

Tento rozhovor vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

 
Prečítané 5847 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 13:52

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!