Aktuálne

Nachádzate sa tu:Home Aktuálne Pamätný deň rómskeho holokaustu v múzeu SNP
kategória: Aktuálne

Pamätný deň rómskeho holokaustu v múzeu SNP

autor: Uverejnené august 04, 2018

V stredu 1. augusta sa v priestoroch múzea SNP v Banskej Bystrici uskutočnila pietna spomienka k Medzinárodnému dňu rómskeho holokaustu. Podujatie organizovalo občianske združenie In Minorita v spolupráci s Múzeom SNP v rámci projektu Ma Bisteren! (Nezabudnite!).

Aj napriek sychravému počasiu sa pietneho aktu zúčastnilo početné množstvo ľudí, ktorí si prišli pripomenúť hrôzy holokaustu. 

Projektová manažérka združenia In Minorita, Zuzana Kumanová poznamenala, že od roku 2005, kedy projekt Ma bisteren! vznikol, sa osveta ohľadom rómskeho holokaustu posunula výrazne vpred. Vďaka veľkému úsiliu vzniklo sedem pamätníkov, ktoré pripomínajú perzekúcie Rómov na Slovensku.

Ako pripomenul zástupca amerického veľvyslanectva SR ,,povinnosťou nás všetkých je zabezpečiť, aby sa podobná tragédia nikdy nezopakovala. Utrpenie holokaustu nám musí vždy pripomínať, aby sme bojovali proti predsudkom, xenofóbií a nenávisti v spoločnosti“ 

Okrem projektovej manažérky združenia In Minorita Zuzany Kumanovej mal príhovor aj štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák, ochrynkyňa ľudských Mária Patakyová, novinár Branislav Oláh, výkonný riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev a etnológ Arne Mann.

Podujatie sprevádzala hrou na husliach najznámejšia primáška Barbora Botošová, a na viole talentovaný hudobník Marek Konček. V závere pietnej spomienky sa prítomní presunuli do sály v múzeu SNP, kde primáška so svojou kapelou v spolupráci s hudobníčkou Michaelou Kaločaiovou odohrali dojímavý koncert.

Zuzana Kumanová zo združenia In minorita, pripomenula, ako holokaust postihol Rómov: ,,Takzvané norimberské rasové zákony o ríšskom občianstve a ochrane nemeckej krvi klasifikovali Rómov, podobne ako Židov, za "element zabraňujúci čistote rasy', čo v nacistickom Nemecku znamenalo predurčenie na hromadné vyvraždenie. V rokoch 1939 až 1945 v Európe zahynulo viac ako 300 000 európskych Rómov. Jeden z najväčších koncentračných táborov, v ktorom boli internované celé rómske rodiny, bol v Auschwitz-Birkenau. Likvidácii tábora predchádzalo splynovanie takmer 2900 rómskych mužov, žien a detí v noci z 2. na 3. augusta 1944. 

 

Významný rómsky novinár Branislav Oláh stručne objasnil, prečo si pripomíname rómsky holokaust práve 2. augusta, a ako sa táto téma viaže na banskobystrický kraj

Etnológ Arne Mann  vysvetlil, prečo sa o rómskom holokauste v minulých desaťročiach málo rozprávalo:

Verejná ochrankyňa ľudských práv Mária Patakyová sa vyjadrila k otázke porušovanie ľudských práv v súvislosti s rómskym etnikom v súčasnosti:

Prečítané 4096 krát Posledná úprava utorok, 19 február 2019 22:34

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!