Aktuálne

Nachádzate sa tu:Home Aktuálne ROZHOVOR: pracovníci poriadkovej služby v Sučanoch sa osvedčili!
kategória: Aktuálne

ROZHOVOR: pracovníci poriadkovej služby v Sučanoch sa osvedčili!

autor: Uverejnené február 20, 2019

Od decembra 2017 pôsobia v obci Sučany štyria miestni obyvatelia, ktorí dozerajú na poriadok najmä v problémových oblastiach. 

Sučany patria medzi 27 obcí Žilinského kraja s prítomnosťou početnej rómskej komunity. Pre vhodné spolunažívanie majority a Rómov, a k budovaniu pozitívneho vzťahu všetkých obyvateľov vznikol projekt Miestna občianska poriadková služba (MOPS). Projekt na plný úväzok zamestnáva štyroch miestnych obyvateľov.

Traja Rómovia a jeden "neróm" vykonávajú svoju prácu v dvojčlenných hliadkach, pričom sú označení špeciálnymi vestami. Striedajú sa po dvanástich hodinách, počas ktorých majú presne stanovený svoj výkon v službe.

Na tento projekt sa obec Sučany zaviazala zmluvou na tri roky vo výške 100 805 eur, na ktorý štát vyčlenil zo svojho rozpočtu a z európskeho sociálneho fondu nenávratný príspevok 95 765 eur. Obec prispeje ostávajúcimi piatimi percentami. 

Pracovníci poriadkovej služby v Sučanoch, Dušan a Michal, porozprávali redaktorovi Jančimu o ich práci:

Odkedy v Sučanoch funguje projekt MOPS, a aká je v ňom vaša náplň práce?

Projekt sa rozbehol v decembri 2017. Máme na starosti celkový poriadok v obci, zameriavame sa predovšetkým na rómsku komunitu. Pôsobíme vo verejnom priestranstve, dohliadame tiež na rôzne partie mladých, riešime aktuálne problémy, ktoré sa vyskytnú. 

S kým spolupracujete?

Spolupracujeme s obecným úradom, s hasičským zborom v Sučanoch, so základnou školou. Keď to situácia vyžaduje, spolupracujeme aj s políciou.

Volajú Vás aj ku konfliktom v teréne?

Áno, samozrejme. Ľudia sú už naučení že im pomôžeme, majú na nás kontakty, alebo nás kontaktujú prostredníctvom linky hasičov v Sučanoch. Často pomáhame napríklad na základnej škole v Sučanoch, ale na pomoc si nás volá aj polícia.

Považujete Vašu prácu za náročnú?

Nieje ťažká, nieje ani časovo náročná.

S čím sa najčastejši stretávate vo svojej práci?

V komunitách sa stretávame hlavne s problémami v súvislosti s udržiavaním poriadku, či s problémom s obydliami. Teraz v zime máme trošku väčší kľud, partie mladých sa nezdržiavajú vonku. Ale aj v lete už máme situáciu viac pod palcom, mladí si zvykli, majú pred nami rešpekt.

V minulosti boli v Sučanoch problémy s časťou obce, ktorú domáci nazývajú Alžbetin Dvor. Aké sú tam nedostatky dnes?

Čo sa týka konfliktov, tak tie tam niesú takmer žiadne. Občas sa problémy vyskytnú len v súvislosti s neporiadkom, keď miestnym dovezú napríklad drevo na kúrenie. Stačí ich len upozorniť aby ho spratali, a do hodiny je všetko vyriešené. Čo sa týka konfliktov tak sme tam naozaj nezaznamenali nič mimoriadne.

Zmenila Vám táto práca nejakým spôsobom život?

Z nášho pohľadu sa nič mimoriadne nezmenilo. Možno len to, že intenzívnejšie vnímame obec a okolie, vzhľadom na to že chodíme viac do rómskych komunít, viac do mesta, na Alžbetin dvor, ihrisko. Práca nás baví, keď sme po ruke, tak nemáme problém riešiť pracovné povinnosti aj vo voľnom čase.

Podporuje Vás rodina v súvislosti s prácou?

Rodina je rodina, tá podpora je vysoká. Sme blízko domu, je to fajn zamestnanie.

Michal, ty ako jediný zo štyroch chalanov z občianskej služby niesi Róm. Nemal si s tým v pracovnej sfére zo začiatku problém?

Nemal som s tým vôbec problém. Som aj dobrovoľný hasič v Sučanoch, cez čo som aj predtým nabral mnohé kontakty s ľuďmi z komunity. Komunikujeme spolu, aj mimo práce sa ma ľudia pýtajú čo je nové, porozprávame sa. Problém s nimi nemám vôbec, povedal by som že naša spolupráca je na vysokej úrovni. Všetko je to o dohode a o tom, ako sa človek správa. Konflikt nebol ziatiaľ nikdy, žiadny.

Čo by ste v Sučanoch chceli zmeniť?

Určite by sa toho dalo zmeniť veľa, len treba na to čas. Keď sa človek prejde po obci, vidí určité nedostatky. Na to však treba viac financií, ako napríklad vybudovanie ihriska pre deti. Vnímam to tak, že dnešná mládež ide von, posedáva na lavičkách, zgrupujú sa, a chýbajú miesta, kde by mohli tráviť čas vonku efektívne. To ale samozrejme nieje len problém v Sučanoch, ale aj v Martine a v iných mestách. 

Odporučili by ste rómskym komunitám z iných kútov Slovenska, aby takýto projekt realizovali?

Určite áno, prečo nie. Myslím že aj my sme dobrý príklad. Človek kým nevyskúša, tak nevie. U nás v obci sa projekt vyskúšal, a je to fajn, osvedčil sa.

Prečítané 2475 krát Posledná úprava piatok, 22 február 2019 08:39

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!