Prevencia kriminality

kategória: Domáce násilie

Ako pomôcť týranej žene?

autor: Uverejnené január 30, 2019

Žena ktorá zažíva domáce násilie má mimoriadne náročnú situáciu. Ak vás zasvätila do svojho problému, mali by ste pochopiť, že to bol pre ňu obrovský krok vpred. Ako jej však pomôcť?

Nesnažte sa na obeť násilia tlačiť, aby Vám prezradila všetko naraz. Skúste ju predovšetkým povzbudiť a podporiť, snažte sa zistiť čo najviac informácií o podstate domáceho násilia ktoré sa jej deje, a zvážte všetky dostupné možnosti pomoci. Počúvajte ju, nezľahčujte jej situáciu, a v žiadnom prípade ju nespochybňujte. Je potrebné vysvetliť, že za násilie je zodpovedný jej partner, a žiadne správanie či provokácia nie sú pre hrubé správanie partnera výhovorkou. Podeľte sa s ňou o vaše poznatky o násilí páchanom na ženách a povedzte jej, že nie je sama. Na svete je mnoho iných žien, ktoré podobnú situáciu zažívajú taktiež, no treba ju začať čím skôr riešiť. 

Pocit spolupatričnosti na začiatok stačí

Pre týranú ženu nieje jednoduché o probléme hovoriť. Má v sebe plno protichodných myšlienok, ktoré vyplývajú z jej postoja k agresívnemu partnerovi. Na jednej strane jej ubližuje, na strane druhej ju vie dostať do pozície, že si za jeho agresiu môže sama. Vo veľkej miere môže byť zmanipulovaná a fixovaná na človeka, ktorý jej spôsobuje bolesť. Preto buďte veľmi opatrní v pomoci a súdení jej postoja. Opatrne jej povedzte o možnostiach riešenia jej situácie, ale do ničoho ju nenúťte. Rešpektujte jej rozhodnutia no vysvetlite jej, že takéto násilie neprestane, a často sa stupňuje. Taktiež sa trpiaca žena snaží často v tyranskom vzťahu zotrvať kvôli deťom. Aj vtedy je vhodné vysvetliť, že dieťa trpí oveľa viac keď vidí, že otec matke vedome psychicky a fyzicky ubližuje, a do budúcna to môže na deťoch zanechať trvalé psychické následky, poprípade si agresívny partner môže časom vybíjať zlosť aj na nich.

Keď padne rozhodnutie

Ak sa žena rozhodne zakročiť a svojho partnera plánuje opustiť, no stále sa nevie odhodlať k prvému kroku, podporte ju. Ak máte možnosť, ponúknite jej pomoc v každodenných záležitostiach a so starostlivosťou o deti. Môžte ju psychicky podržať a sprevádzať, ak bude potrebovať podporu napr. na úradoch, na súde a v rôznych inštitúciách. Pomôžte jej nájsť bezpečné miesto, na ktoré by mohla v prípade potreby odísť aj s deťmi. Nový začiatok nieje jednoduchý, no psychická úľava sa dostaví veľmi rýchlo.

Na koho sa obrátiť a kam ísť?

Na Slovensku je mnoho ciest, ktoré týraná žena môže využiť. Na začiatok je vhodné obrátiť sa na bezplatnú nonstop linku pre týrané ženy (0800 212 212). Táto národná linka je pre ženy dôverným a bezpečným priestorom, ktoré sú ohrozené alebo zažívajú násilie. V situácii ohrozenia ženy a jej detí poskytnú poradkyne na linke krízovú pomoc a všetky potrebné informácie.  Poradkyne sú pripravené hovoriť o všetkých druhoch násilia, s ktorými sa ženy vo svojich životoch stretávajú. Spolu s volajúcou ženou sa budú snažiť minimalizovať riziko, ktorému je v násilnom vzťahu vystavená. Poradkyne budú taktiež odpovedať na základné otázky týkajúce sa právnej pomoci a budú ženám asistovať pri hľadaní ďalšej pomoci v jej regióne.

V prípade že chce žena akútne riešiť svoju situáciu, bývanie a pomoc, môže sa obrátiť na príslušné centrá pre týrané ženy, ktoré sú v regióne jej bydliska. Zoznam krízových centier a stredísk pre týrané ženy, deti a obete domáceho násilia nájdete na napríklad cez iniciatívu Piata žena tu.  

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 6395 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:13

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!