Prevencia kriminality

kategória: Drogy

Zoznámte sa: drogy

autor: Uverejnené január 03, 2019

Viete, aké drogy sú na Slovensku najrozšírenejšie, a ako ich rozlišujeme?

Droga je akákoľvek látka vyvolávajúca závislosť, môže byť syntetického alebo prírodného pôvodu. Tieto látky ovplyvňujú psychiku, menia myslenie, pamäť a vnímanie. Pri opakovanou aplikáciou psychoaktívnych látok dochádza k stavu závislosti. Najrozšírenejšie legálne a voľnopredajné drogy sú alkohol či tabakové cigarety. 

Rozdelenie drog 

V súvislosti s trestnou činnosťou rozdeľujeme drogy na nelegálne a legálne.

Nelegálne drogy sú tie, ktorých užívanie a distribúcia je trestný čin. Čo sa týka legálnych drog, ich distribúcia nieje trestná. Najrozšírenejšie sú tabakové výrobky a alkohol. 

Drogy sú taktiež laicky rozdeľované aj na “mäkké” a “tvrdé”. Toto rozdelenie však mnohí odborníci považujú za diskutabilné, predovšetkým v prípade alkoholu. Ten je totiž legálna droga, no vzniká na ňom ťažká závislosť a môže mať veľmi negatívne následky na zdraví konzumenta.

Mäkké drogy

Medzi najrozšírenejšie "mäkké" drogy odborníci radia jednoznačne hašiš a marihuanu. Dospelí ale aj mnohí teenageri siahajú po marihuane pretože je lacná, ľahko dostupná,fyzická závislosť na nej je minimálna.

Škodlivá je však psychická závislosť na marihuane. Navodzuje príjemné a bezstarostné pocity, časom sa konzument k jej fajčeniu uchyľuje pri akomkoľvek probléme, stáva sa ľahostajným a bez ambícií. 

Pravidelné užívanie marihuany tiež môže na užívateľovom zdraví zanechať dlhodobé psychické následky. Je spúšťačom rôznych nervových ochorení, porúch a depresií, predovšetkým u mladých ľudí. Mnohí ju označujú za „bránu“ k tvrdším drogám. 

Tvrdé drogy

Psychická a predovšetkým fyzická závislosť pri tvrdých drogách vzniká v organizme už po požití niekoľkých dávok. Rýchle návaly šťastia sa neskôr striedajú so silnými abstinenčnými príznakmi a depresiami. Zničené zuby, vlasy, pleť a nízka váha sú vonkajšími ukazovateľmi drogovo závislých. 

Medzi najrozšírenejšie nelegálne tvrdé drogy na Slovensku patrí pervitín, pretože je oproti heroínu či kokaínu cenovo výrazne dostupnejší. Je tiež známy ako klubová droga, pretože zabezpečí obrovský príval energie, napríklad pri tanci. Okrem vykonávania fyzicky náročných aktívnych dokáže užívateľ dlho vydržať bez spánku, čo so sebou neskôr nesie vznik depresií, toxickú psychózu a poruchy nálad.  

Kokaín sa užíva šnupaním, vďaka jeho vysokej cene je známy ako „droga bohatých“. Opojenosť a pocity šťastia sa síce dostavia rýchlo, ale rovnako rýchlo, približne po pol hodine, sa stratia. Abstinenčné príznaky prichádzajú náhle a intenzívne. Depresie a úzkostné stavy môžu trvať celé dni. Jeho užívanie tiež vedie k impotencií, hrozí aj nebezpečnestvo infarktu alebo mŕtvice, dokáže výrazne zničiť nosnú dutinu. 

Heroín je v súčasnosti najzávažnejšia nelegálna droga na Slovensku. Aplikuje sa prevažne injekčnou formou. Návikovosť je extrémne silná, po pravidelnom užívaní nastávajú abstinenčné príznaky už po 5-15 hodinách po odňatí. Silná je aj psychická závislosť, konzument si nieje schopný nájsť inú radosť zo života. Aj mnohé roky po tom, čo sa užívateľ zbaví závislosti, je ohrozený.  Známe sú recidívy, teda opätovné „spadnutie“ do drog.

Klubové drogy

Rozšíreným fenomén omamných látok, ktoré v užívateľovi vyvolajú obrovský príval energie a dobrej nálady aj na niekoľko hodín. Radia sa medzi ne predovšektým extáza, LSD či pervitín. Ich účinky im našli miesto v baroch, kluboch a koncertoch. Užívanie takýchto drog je taktiež mimoriadnenebezpečné, pretože mládež ich často mieša s alkoholom, a nakupuje ich od neznámych predajcov počas bujarej zábavy. Ich chemické zloženie je nespoľahlivé, a po požití môže vyvolať srdcovú arytmiu, kolaps či infarkt.

Inhalovanie rozpúšťadiel

Pre najnižšie sociálne vrstvy ľudí je v rámci drog blízke „fetovanie“, teda inhalovanie organických rozpúšťadiel. Ich nákup je síce legálny, no inhalovanie je mimoriadne nebezpečné pre zdravie. 

Bezproblémová dostupnosť a nízka cena je tým hlavným faktorom širokej rozmanitosti používaných látok z kategórie riedidiel, lepidiel, čističov pre domácnosť. Hlavnou cestou aplikácie týchto drog je vdychovanie výparov najčastejšie z namočenej tkaniny, vo výnimočných prípadoch priamo z fľaše riedidla či tuby lepidla. 

Pocity pri prijímaní drogy sú eufória, nadnesenosť, ale aj chyby vo vnímaní reality, ilúzie. Poškodenie zdravia je závažné. Hrozí riziko náhlej smrti, zastavenie srdca, zápaly priedušiek a pľúc, toxicita obličiek, srdca aj pečene. Dlhodobé úžívanie spôsobuje narúšanie centrálneho nervového systému, poruchy pamäte a celkový rozpad osobnosti.

Čo Vám hrozí za prechovávnie a distribúcu drog? Dozviete sa v rozhovore s podplukovníčkou Benčovou tu.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

 
 
Prečítané 6677 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 13:51

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!