Prevencia kriminality

Sexuálne násilie. Berieme ho dostatočne vážne?

autor: Uverejnené február 02, 2019

Sexuálne násilie už nie je tabuizovaná téma v našej spoločnosti, ako tomu bolo pred desiatkami rokov. Žiaľ, aj napriek tomu že sa o ňom v spoločnosti otvorenejšie hovorí, často sa stretávame s jeho zľahčovaním či bagatelizovaním.

„Veď si za to môže sama..“

Pokiaľ sa stretneme s prípadom sexuálneho obťažovania či znásilnenia, vyskytujú sa aj názory typu „Veď tá žena si za to môže sama. Nemala mať takú krátku sukňu. Je to jej chyba, nemala sa s tými chlapcami rozprávať. Nemala sa opiť“. Nie, táto žena to neplánovala, a ani sa nechcela stať obeťou sexuálneho násilia. Nik nemá právo sexuálne obťažovať ženu a robiť niečo, s čím nesúhlasí a to bez ohľadu na to, či je vyzývavo oblečená alebo koketná. Či ide o ženu alebo muža, jednoducho každá osoba, ktorá o takéto praktiky nestojí a nevydala k ním jasný súhlas, je obeťou. Nemožno ju dehonestovať a uzatvoriť to tým, že si o to koledovala.

„Nie“ znamená v každom prípade „nie“ 

A vinníkom je páchateľ! Ako už bolo uvedené, sexuálne násilie sa často bagatelizuje a k jeho zľahčovaniu môže niekedy nepriamo prispieť aj postoj samotnej obete. Je pochopiteľné, že rozprávať otvorene o takýchto nepríjemných skúsenostiach je veľmi ťažké. Obete sú často traumatizované a i keď to nie je ich vina, cítia sa zahanbene a ponížene. Aby sa však v spoločnosti sexuálne násilie radikálnejšie riešilo, je potrebné o ňom otvorene hovoriť, rozprávať o dopadoch takejto negatívnej skúsenosti a nahlas povedať, že „nie ja som za to zodpovedná/ý, ale to páchateľ je ten, ktorý spravil niečo zlé a ublížil.“ Obete ale väčšinou mlčia alebo obviňujú seba, a to má ešte negatívnejší dopad. „Následky sú tým väčšie, čím dlhšie to obeť drží v sebe,“ vyjadrila sa psychiatrička Eva Garajová.

Hovoria slováci o sexuálnom násilí dostatočne?

Na odpoveď sme sa spýtali psychiatričky Garajovej: „Myslím, že u nás je problematika informovanosti nedostatočná. Ženy sa často nevedia o tom rozhovoriť, hanbia sa za to a osveta im moc nepomáha. Je to lepšie ako kedysi, hovorí sa o tom aj píše, nie je to tabu. Ale stále je to nedostačujúce,“.  Podľa nej môže za tým byť aj charakter výchovy. Ako ilustrovala v prípade, kedy napríklad kresťanská žena utrpí násilie, no dusí to v sebe a zdôverí sa o tom maximálne kňazovi. Nevyplynú z toho žiadne konkrétne kroky, žene to nepomáha a násilie môže ďalej pokračovať.

kampaň #meeToo spojila ženy z celého sveta 

Najsilnejšia svetová kampaň proti sexuálnemu násiliu sa rozbehla v roku 2017 v dôsledku obvinenia známeho filmového producenta Harveyho Weinsteina zo sexuálneho obťažovania. Kampaň #MeToo /Ja Tiež/ sa začala šíriť sociálnym sieťami po celom svete. Len za 24 hodín od spustenia sa do konverzácie zapojilo 4,7 milióna osôb a príspevok mal odozvu 12 miliónov reakcií. Desiatky miliónov ľudí doposiaľ „prevzali“ tento hešteg na sociálnych sieťach a vyjadrili tým, že sa tiež stali obeťou sexuálneho obťažovania. Aj v tomto prípade sa však našlo viacero kritikov, ktorí sa na margo kampane vyjadrili, že ide len o upútanie pozornosti a obete si zato väčšinou môžu samy.

Rozprávajme otvorene!

Vráťme sa však konkrétne na Slovensko, kde sa podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2016 takmer polovica ľudí vyjadrila, že sex bez súhlasu sa za istých okolností ospravedlniť. Čo z toho vyvodiť? Postoj spoločnosti napovedá, že stále disponujeme nedostatkom informácií o reálnej podobe a hrozbe tohto závažného problému. Jednoznačne je potrebné v prípade sexuálneho násilia vyhľadať odbornú pomoc, riešiť jeho dopad na obeť ale zároveň pomôcť dopadnúť páchateľov. O tejto téme je potrebné rozprávať otvorene so všetkými nepríjemnosťami, ktoré sa s ňou viažu. Je dôležité poukázať práve na silu negatívnych dôsledkov a zbúrať presvedčenie typu „Nie, mne sa to nemôže stať“. Všetky dôsledky takéhoto činu pri ich otvorenom tlmočení spoločnosti môžu byť nápomocné práve tak v rámci prevencie.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 4102 krát Posledná úprava streda, 13 marec 2019 15:48

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!