Prevencia kriminality

kategória: Krádež

Dávajte si pozor na svoje auto!

autor: Uverejnené február 07, 2019

Vozidlo vám môžu ukradnúť za menej ako 60 sekúnd a väčšina z ukradnutých áut sa už k pôvodnému majiteľovi nikdy nevráti. Nielen samotné auto, ale aj cennosti v ňom lákajú zlodejov. Vypátrať takýto majetok je ešte náročnejšie.  

Kabelka, peňaženka či notebook. Možno sa aj vám stalo, že ste boli ten nešťastník, ktorý si nechal cennosti na viditeľnom mieste vo svojom automobile a po návrate v ňom už nič nebolo. Mnohí ľudia si ťukajú na čelo a vravia "sám si za to môžeš, nemal si si to v aute nechávať!". Je síce pravda, že príležitosť robí zlodeja a každý zlodej sa veľmi rád pristaví pri takomto "výklade", no v skutočnosti ste neurobili nič zlé. Je to predsa váš automobil a to, čo je zlé, je samotná krádež. Kradnúť sa nemá! Žiaľ, s touto pravdou je ťažko pochodiť. Preto je dôležitá prevencia.

Ako zabezpečiť, aby boli vaše veci mimo ohrozenia krádeže? 

Všeobecne platí niekoľko jednoduchých pravidiel, ako si zabezpečiť vozidlo pred vykradnutím:

- snažte sa zaparkovať na stráženom parkovisku alebo na dobre viditeľnom mieste

-pri výbere parkovania uprednostnite osvetlené miesto, či už parkujete auto na ulici alebo vo verejných garážach. Vyberte si buď miesto pod bezpečnostnými svetlami alebo pod pouličným osvetlením

- presvedčte sa, že okná, dvere či kufor auta sú bezpečne uzamknuté 

- Dôležitý detail je schovať veci, ktoré by lákali pozornosť, preto ich prikryte dekou alebo odevom

- Ak prevážate viac vecí, je dobré využívať aj uzamykateľné strešné nosiče

Ako postupovať pri odhalení krádeže?

Pokiaľ došlo k situácii, že vozidlo ste už našli násilne otvorené resp. vykradnuté, nikdy si doň nesadajte, neprehľadávajte, čo všetko vám zmizlo a neodchádzajte s ním na iné miesto! Pred príchodom polície totiž môžete zničiť stopy, ktoré by mohli viesť k zlodejom, a tak by ste sťažili situáciu, ako sa k páchateľom a k vašim veciam dopátrať. Okamžite treba zavolať políciu na čísle 158.

Ako predísť odcudzeniu samotného vozidla?

Denne na Slovensku zmizne v priemere 10 vozidiel. I keď sú v kurze najmä nové, moderné autá, týka sa to aj starších modelov, nakoľko sú vyhovujúce najmä v rámci dopytu po lacných náhradných dieloch. Zlodeji sa u nás sústredia najmä na vozidlá značky Škoda a VW, čo vyplýva z trhu a lokality. Najjednoduchšími spôsobmi ako zvýšiť prevenciu je využitie tzv. organizačných možností:

- zamykanie auta, zatvorenie okien, kufra, strešného okna a dôkladná kontrola

- parkovanie v garáži, v blízkosti obydlia, na viditeľnom resp. osvetlenom mieste

- nikdy nenechávať náhradné kľúče a doklady v aute

- pri zakúpení ojazdeného vozidla je dôležité venovať pozornosť výrobným číslam, kúpno-predajnej zmluve

- opatrnosť je dôležitá aj pri manipulácii s kľúčmi napríklad v autooprave alebo autoumývarni

-ďalším stupňom je inštalácia mechanických zábranných systémov, ako napríklad uzamykateľná tyč na volant ; zámka blokujúca riadiacu páku a ručnú brzdu ; VIN kód, pieskovanie okien s 10 miestnym anonymným kódom a podobne.

-vyšším štandardom zabezpečenia je autoalarm alebo imobilizér, ktoré reagujú na zmenu polohy vozidla, zmenu tlaku v jeho vnútornom priestore, otrasy, hluk, otvorenie dverí či pokles napätia.

Pokiaľ došlo k najhoršiemu a vozidlo vám odcudzili, ihneď kontaktujte políciu na čísle 158. Je potrebné disponovať údajmi o ŠPZ, type a farbe auta, roku výroby, čísle motoru a podvozku, VIN kódu. Vhodné je nahlásiť aj výrazné odlišnosti ako napríklad viditeľné poškodenie, polep alebo strešné okno.

Dovolenkové destanácie sú lakadlom pre vreckových zlodejov. Ako sa pred nimi chrániť? Dozviete sa tu!

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 6186 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:16

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!