Prevencia kriminality

kategória: Krádež

Pozor na dovolenkových vreckových zlodejov!

autor: Uverejnené február 08, 2019

Celý rok sa tešíte na vytúženú dovolenku, a hneď v prvý deň vás okradnú o peňaženku spolu s dokladmi len krátko po príchode do letoviska. Poznáte to? Veríme, že nie. Aby ste takejto nepríjemnosti predišli, máme pár tipov ako vašu finančnú hotovosť uchovať v bezpečí.

Nesústreďujte peniaze na jednom mieste

- Uistite sa, že máte hotovosť a karty rozdelené na menšie čiastky naprieč rôznymi úložnými priestormi. Budete mať záruku záložnej hotovosti aj v prípade, že padnete za obeť zlodejovi.

- Bankovky s nižšou nominálnou hodnotou ponechajte v peňaženke, ktorú budete používaj najčastejšie, nakoľko bude najviac viditeľná.

- Bankovky s vyššou hodnotou uložte na dobre chránene miesto, napr. do skrytého vnútorného vrecka nohavíc. Ak váš hotel ponúka trezor v ktorom sa dajú uchovať cenné veci, neváhajte, a túto možnosť využite.

- Ako úkryt vyššej čiastky peňazí poslúži aj nezvyčajný úložný priestor, napr. kniha, krabička na ženské hygienické potreby, či klbko ponožiek.

Majte pri sebe len takú sumu peňazí, akú potrebujete

-Naplánujte si svoj dovolenkový deň vopred, a prispôsobte tomu hotovosť, ktorú si so sebou vezmete. Či už vyberáte peniaze z bankomatu, alebo nosíte hotovosť so sebou, držte pri sebe čo najnižšiu sumu peňazí.

Napr. ak viete, že budete ráno cestovať hromadnou dopravou, neskôr budete nakupovať na trhoch, ktoré budú pravdepodobne zaplavené množstvom ľudí, zatiaľ, čo večer máte v pláne navštíviť drahú reštauráciu, pokúste sa uviesť do praxe aj rady z bodu čislo jedna. Drobné na hromadnú dopravu si uložte do peňaženky, peniaze na menšie nákupy do ľadvinky a peniaze na luxusnú večeru si uložte napr. do skrytého vnútorného vrecka.

Peniaze nepatria na miesta, na ktoré nemáte viditeľný dosah

-Zadné vrecka sú veľkým NIE. Ideálne je využiť vnútorné vrecká kabátu, bundy, alebo rôzne „SMART“ vrecká, ktoré sú dizajnované pre cestovateľov. V takomto prípade sú úložne priestory skryté na vašom oblečení na miestach kde by ste za normálnych okolností nehľadali. Používajte zipsy, remienky, uzly, zámky, atď., prípadne rôzne kombinácie zabezpečenia pred krádežou.

Pozor na veľké davy ľudí

Vreckári sa vás budú snažiť kradnúť takým spôsobom, aby ste si to nevšimli. Ak je ulica prázdna, takáto ,,prácička" je výrazne sťažená, preto očakávajte väčšiu koncentráciu vreckárov na miestach kde prechádza väčšsie množstvo ľudí.

Práve na frekventovaných miestach je vysoká pravdepodobnosť, že do vás niekto "narazí", alebo sa obtrie bez toho, aby ste sa nad tým pozastavili. Takéto miesta môžu byť turistické atrakcie, verejné udalosti, námestia, trhy, tranzitné miesta, autobusové a vlakové stanice.

Organizované skupiny vreckových zlodejov

V letoviskách a obľúbených dovolenkových destináciach často pôsobia organizované skupiny, ktoré sa zameriavajú na rôzne druhy trestnej činnosti. Vreckové okrádanie turistov páchajú nielen dospelí, ale aj deti. Preto treba byť obozretný v každej situácií.

- ak vás na ulici oslovia neznámi ľudia, automaticky počítajte s tým, že sa môže jednať len o odvrátenie pozornosti. Monitorujte to čo sa okolo vás deje a hlavne to, čo sa deje za vašim chrbtom.

- ak máte na chrbte batoh, okamžite si ho presuňte dopredu, aby ste ho mali na očiach

- nestojte dlho na jednom mieste, aby váš chrbát nebol dlhodobo vystavený jedným smerom - využite dostupné reflektívne povrchy na monitorovanie situácie za vašim chrbtom (zrkadlá, výklady, atď.)

Ako uchrániť svoje auto pred krádežou, a ako predísť odcudzeniu osobných vecí z vášho vozidla? Dozviete sa tu.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 6363 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:16

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!