Prevencia kriminality

kategória: Šikana

Ako odhaliť šikanu?

autor: Uverejnené január 14, 2019

Vo väčšine prípadov sa deti rodičom nezdôveria, že sú v škole vystavované fyzickým či verbálnym útokom. Existujú však znaky, ktoré šikanu môžu odhaliť.

Dospelí sa s problémami v medziľudských vzťahoch najradšej vyrovnávajú sami. Vedia sa s nimi popasovať, a nájsť pragmatické riešenia. Horšie však je, keď problémy v kolektíve chcú do vlastných rúk vziať deti. Ak sa stanú obeťou šikany, na začiatku sa snažia útoky vrátiť naspäť. Pravidelná prevaha tyranie zo strany kolektívu ich však demotivuje, a začnú sa do seba uzatvárať. Po čase sa dokonca zmieria s nálepkou "fackovacieho panáka", dostaví sa apatia, depresia. Deti sa cítia osamelé, hanbia sa o probléme hovoriť.  Ako zistíte, že je vášmu dieťaťu v škole ubližované?  

Čo si všímať?

Ak na vašom dieťati badáte zmeny v správaní, môže byť za tým mnoho faktorov ako nezvládanie učiva v škole, hormonálne zmeny, nešťastná láska a mnohé iné. Ak sa však dieťa výrazné negatívne mení, a problém prertváva dlhodobo, môže byť za zmenami aj šikana. Na začiatok je najlepším riešením komunikácia. Ak sa dieťa správa vyhýbavo a má problém rozprávať o spolužiakoch či deťoch z kolektívu, nemusí byť niečo v poriadku.

Znaky šikanovaného dieťaťa

 

- dieťa menej komunikuje, je uzavreté

- je utiahnuté, vyhľadáva samotu

- je príliš sebakritické, bez sebaistoty

- má sklony k panikickému správaniu

- ľahko prepadne pocitom zahanbenia

- je výrazne plaché a citlivé

- ťažko nadväzuje kontakty, vyhýba sa rovesníkom

- častejšie si pýta vreckové, miznú mu peniaze 

- jeho osobné veci sú poškodené, roztrhnuté alebo špinavé

-ťažko sa sústredí, má zhoršený prospech

- má problémový spánok, často sa budí, nevie zaspať

- má bolesti brucha alebo v oblasti hrudníka, ktoré môžu mať pôvod v strese

- nechce chodiť do školy samo, aj keď s ým v minulosti nemalo problém

- má zo školy celkový stres

Ako postupovať? 

Ak sa vám vyššie uvedené znaky zhodujú so správaním vášho dieťaťa, mali by ste čím skôr začať konať. Na dieťa však zbytočne nevyvíjajte tlak, nenaliehajte, a v žiadnom prípade z neho na silu neťahajte mená agresorov a aktérov útokov. Často sa totiž stáva že je vydierané, má strach z väčšej bitky alebo verbálnych útokov, ak niečo prezradí. Treba mu dať najavo že vám môže dôverovať, a že má vašu podporu.

V prvom rade by ste mali osloviť školu. Ak nastane situácia, že pedagógovia budú tvrdiť, že sa nič nedeje, obráťte sa na centrum výchovnej a psychologicej prevencie, alebo na pedagogciko-psyhologkcú poradňu. Príslušní psychológovia pomôžu nielen vášmu dieťaťu, ale budú riešiť aj agresosa ktorý šikanu rozpútal. V prípade závažnejších foriem šikany môžete kontaktovať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo políciu. 

Napravenie situácie v triede je často beh na dlhé trate. V mnohých prípadoch pomôže až zmena triedy, dokonca zmena školy. Za námahu to však určite stojí. Nemajte strach, že sa vaše dieťa bude musieť po prestupe na inú školu zaradiť do nového kolektívu, alebo bude meškať s učivom. Dôležité je riešenie jeho aktuálneho psychického zdravia. Všetko ostatné sa dá dobehnúť. 

Ako sa dá šikane predísť? Dozviete sa tu! 

Čo sa deje s dušou dieťaťa, ktorému ostatné deti ubližujú? Aké sú najčastejšie dôvody šikany? Dozviete sa v rozhovore so psychiatričkou Evou Garajovou tu.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 5288 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 13:53

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!