Prevencia kriminality

kategória: Šmejdi

Šmejdi. Čo sú zač?

autor: Uverejnené apríl 11, 2019

Pojmom „šmejdi“ sa označujú predajci, ktorí používajú nečestné praktiky, aby dotlačili svoju obeť do nevýhodného obchodu. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako pri svojich podvodoch postupujú.


Šmejdi sa zameriavajú prevažne na seniorov a osoby naivnej povahy. Ako to v praxi vyzerá? Na začiatku je akvizícia potencionálneho zákazníka (obete). Podvodníci si vytipujú „vhodné“ osoby, ktoré kontaktujú prostredníctvom poštového listu, alebo telefonátu, v ktorom potencionálnym obetiam oznámia, že vyhrali hodnotnú cenu a je už len potrebné si ju prevziať. 

"Háčik" pri prevzatí

Následne si je cenu si možné prevziať až po absolvovaní určitej prezentácie výrobkov. Keďže vidina získania hodnotnej výhry je pre obeť príliš lákavá, s podmienkami súhlasí a dostaví sa na miesto konania prezentácie. Mnohokrát až na mieste konania sú podvedení informovaní, že prevzatie výhry je podmienené kúpou výrobku. Tieto prezentácie trvajú aj niekoľko hodín a počas nich je zo strany „šmejdov“ vyvíjaný nátlak nátlak na obete, kedy útočia na tie najzakladanejšie city človeka.

Obeť nemá na výber

Ak sa im podarí človeka zlomiť, uzatvoria s nimi zmluvu, od ktorej odstúpiť je takmer nemožné, keďže zmluvná pokuta je priam likvidačná. Podvedenej osobe ostáva v ruke nekvalitný výrobok a takmer nulová šanca na dovolanie spravodlivosti.

Toto bol však len jeden príklad. Šmejdi využívajú rôzne cestičky a techniky manipulácie a dokážu sa adaptovať k aktuálnemu stavu trhu a legislatíve, avšak princíp ostáva rovnaký. Najprv si obeť vytipujú, potom si ju získajú a nakoniec ju donútia ku uzatvoreniu zmluvy.

Sila dokumentu

Český dokumentárny film s titulom „Šmejdi“ rozprúdil v spoločnosti diskusiu, a napomohol k šíreniu osvety. Vďaka nemu slovo „šmejd“ zľudovelo a stalo sa definíciou tohto problému v spoločnosti. V Českej republike i na Slovensku sa sprísnili zákony, film sa na prevenciu premietal v kluboch a domovoch dôchodcov.

Snímka poukázala na praktiky predajcov, ako lákali dôchodcov na akcie darčekmi a výletmi zdarma a následne ich nútili pod nátlakom ku kúpe predražených hrncov, vysávačov, matracov, či iných produktov. Využívali k tomu ponižovanie, vulgarizmy, či vydieranie.

V súčasnosti je na Slovensku výskyt obdobných akcií na ústupe avšak sú stále prítomné. Po novom musia firmy prezentácie zamerané na predaj produktov vopred nahlasovať Slovenskej obchodnej inšpekcií,  a taktiež musia pozvaným účastníkom ozrejmiť, že sa jedná o predajné akcie. Šmejdi na to reagujú po svojom – akcie presúvajú do svojich predajní, alebo priamo navštevujú zákazníkov u nich doma. Zákon, ktorý umožňuje odstúpiť od zmluvy uzatvorenej na prezentačnej akcii sa totižto na tieto miesta nevzťahuje.

Ako pred šmejdami ochránite svojich blízkych, seniorov a dôverčivé povahy? Dozviete sa tu.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 5505 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:20

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!