Prevencia kriminality

Pedofil, ktorý chce svoje ochorenie držať na uzde. Aké sú možnosti?

autor: Uverejnené apríl 23, 2019

V prvom rade je potrebná diagnostika pedofílie, avšak v tejto otázke sa názory odborníkov resp. kritérií rôznia. Napríklad v Spojených štátoch amerických diagnostike pedofílie predchádzajú kritériá ako napríklad minimálny vek 16 rokov a zvýšený sexuálny záujem o jedincov mladších minimálne o päť rokov.

Dá sa pedofília liečiť?

Ide o poruchu, ktorá vyliečiteľná nie je. V prípade tzv pravých pedofilov, ktorí väčšinou deťom neubližujú a ich úchylka sa drží prevažne v medziach sexuálnych predstáv a nie v rovine fyzického sexuálneho kontaktu /viď článok Ako odhalíme pedofila, kde sa vyskytuje, a aké sú jeho príčiny? / môže byť postačujúca aj psychoterapia, ktorá pomáha udržať túto hranicu.

Možné je však liečiť pedofíliu v zmysle utlmovania sexuálnych pudov. V taktom prípade hovoríme o znížení libida formou chemickej kastrácie. Človek, ktorému bola diagnostikovaná pedofília tak doživotne užíva lieky resp. medikamenty ako napríklad ženské hormóny, ktorých efekt sa prejaví v tom, že dotyčný je schopný ovládať svoje sexuálne nutkania.

Ďalším prípadom, ako držať prejavy pedofílie na uzde je tzv. chirurgická kastrácia. Tá je však oproti chemickej /vo forme liekov, ktoré je možné časom vysadiť/ nezvratná. K vykonaniu chirurgickej kastrácii dochádza najmä v prípadoch spáchania závažných činov a recidívy.

Pokiaľ máte podozrenie, že sa vás to týka, je nutné kontaktovať psychologickú poradňu. Je ťažké si pripustiť fakt, že je človek pedofil, no treba sa zachovať zodpovedne, nakoľko deti sú tie najzraniteľnejšie stvorenia, ktoré treba chrániť prioritne.

Ak pedofil svoje nutkanie nemá pod kontrolou, môže dôjsť k najhoršiemu, pričom obetiam spôsobí nezvratnú psychickú ujmu. Rovnako sa do problémov môže dostať aj on sám. Treba jednať vtedy, kým nie je neskoro. No vždy je priestor na to, aby sa ešte vyhľadala pomoc. Od toho sú tu odborníci. Preto netreba váhať a kontaktovať psychologickú ambulanciu v okolí, ktorá poskytne odbornú pomoc.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 8357 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:21

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!