Prevencia kriminality

Psychiatrička Garajová: rodič musí vždy vedieť, kde a s kým jeho dieťa trávi čas! (rozhovor)

autor: Uverejnené január 20, 2019

Zneužívanie a pedofília. Téma, o ktorej sa ťažko rozpráva, no v životoch niektorých detí nieje ojedinelá. Ako zneužívanie u detí odhaliť, a ako mu predísť? 

Podľa psychiatričky Evy Garajovej je základom prevencie pred sexuálnym zneužitím fakt, že rodič vie, kde sa jeho dieťa nachádza: " Rodič má poznať priateľov a ľudí s ktorými sa dieťa stretáva. Treba mu vysvetliť že nemá zbytočne nadväzovať kontakt s cudzími ľuďmi, nemá si od nich nič brať, a za žiadnych okolností nemá navštevovať byty alebo domy neznámych osôb". Čo sa týka zneužívania cez internet, tam už je odhalenie ťažšie: "Rodič často nemá kontrolu nad tým, čo ich dieťa na sociálnych sieťach robí, a s kým komunikuje. Internet je najťažšia odhaliteľná forma zneužívania, a často sú rodičia veľmi prekvapení s kým ich dieťa komunikuje."

K zneužitiu, bohužiaľ, neprichádza len v cudzom prostredí, ale aj doma: " V ojedinelých prípadoch sa vyskytuje zneužívania aj doma, vlastným rodičom. Častejšie sa však vyskytuje zneužívanie nevlastným rodičom. Deti o tom často nehovoria buď z dôvodu strachu, alebo odmeny ktorá mu je pravidelne ponúkaná. Práve odmena je pre dieťa zvyk a potreba ochrany blízkeho človeka, ktorý ho zneužíva." 

Viac sa dozviete v rozhovore redaktorky Michaely so psychiatričkou Garajovou: 

Tento rozhovor vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 5544 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:13

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!