Aktuálne

Nachádzate sa tu:Home Aktuálne Betlehemské svetlo sa dostalo aj k Rómom na Bambuskách!
kategória: Aktuálne

Betlehemské svetlo sa dostalo aj k Rómom na Bambuskách!

autor: Uverejnené december 24, 2018

Skauti priniesli symbol Vianoc z Betlehema aj Rómom do skromných obydlí v martinskej mestskej časti Bambusky. 

Betlehemské svetlo je symbolom lásky, pokoja, mieru a porozumenia. Prvý plamienok svetla sa každý rok zažne v Betleheme, a vďaka skautom sa dostane do celého sveta. Tak sa vytvorí po všetkých krajinách „reťaz“, ktorá symolicky spája ľudí zúčastnených krajín. Práve skauti Miško a Miško nám vysvetlili, akú dlhú cestu malo svetlo z Betlehema až na Bambusky: ,,Vybraný skaut odpáli oheň z miesta narodenia Ježiša Krista  ktorý je v Betleheme,  a odtiaľ putuje letecky  do Viedne a  celej Európy. Toto svetlo sa v rámci Európy preváža zväčša vo vlaku, a my ho každý rok prevezmeme vo Vrútkach. Následne s ním putujeme v Turci po kostoloch, rodinách a námestiach.“ V priebehu dňa tak skauti doručia betlehemské svetlo do 330 miest a obcí na Slovensku, po 28 hlavných a vedľajších tratiach.

 

„Neboli sme si istí, či nás miestni Rómovia prijmú“

Betlehemské svetlo sa dostane ku všetkým, k veriacim i neveriacim. Šíri totiž pokoj, lásku, mier a porozumenie, čo sú univerzálne hodnoty každého človeka. Aj mladí skauti sa s touto myšlienkou naplno stotožňujú, a rozhodli sa zaniesť svetlo aj na Bambusky. Priznali sa, že tam ešte nikdy neboli: ,,najskôr sme mali mierne obavy z neznámej komunity. Neboli sme si istí, či nás miestni Rómovia prijmú. Báli sme sa, ako to celé dopadne“. 

„Na Bambuskách je silno veriaca komunita, ktorá nás privítala s pokorou a úctou“ 

Napokon všetko dobre dopadlo, skauti aj miestni Rómovia boli nadšení: ,,Je tu dosť silno veriaca komunita ktorá nas privítala s pokorou a úctou. Zároveň nás aj pohostili a zapriali nám a našim rodinám pekné prežitie vianočných sviatkov. Tá úprimnosť a radosť z našej návštevy  bola úžasná. Jednoznačne Bambusky neobídeme ani na budúci rok.“ Chalani sa vyjadrili, že by radi pomohli búrať predsudky voči rómskej komunite, a chceli by nadviazať užšiu spoluprácu s obyvateľmi Bambusiek.

autor: Ján Strkáč, Michaela Zuzelková

Prečítané 6873 krát Posledná úprava streda, 27 február 2019 17:14

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!