Prevencia kriminality

Osobná prehliadka ojazdeného auta je rozhodujúca! Čo si treba všímať?

autor: Uverejnené apríl 15, 2019

Podvodní predajcovia ojazdených áut sú väčšinou skúsení a prefíkaní, a vozidlá dokážu predať aj za dvojnásobok ich reálnej hodnoty. Pokiaľ však budete dostatočne obozretní a opatrní, nemusíte sa obávať nevýhodnej kúpy.  Prinášame niekoľko rád, ktoré vám v tom pomôžu. 

Pred osobnou prehliadkou vozidla nezabúdajte na niekoľko užitočných rád:

- V momente, keď vám predajca poskytne VIN číslo, odporúčame si automaticky u výrobcu preveriť, či vozidlo vyrobil, v akom roku, pre akú krajinu, a s akou výbavou. Výrobcovia poskytujú tieto informácie väčšinou bez súhlasu aktuálneho majiteľa, zdarma.

- Ak ide o vozidlo evidované na SR, nezabudnite na bezplatnú previerku informácií u výrobcu vozidla. Buďte dôslední a obozretní, pretože auto môže byť tzv "dvojička", čo znamená, že je prihlásené do evidencie v niekoľkých krajinách pod rovnakým VIN, ale s rôznymi evidenčnými číslami podľa krajiny, v ktorej sa nachádza.

- Ak vám predávajúci odmieta poskytnúť kópiu servisnej knižky, technického preukazu, alebo VIN čísla, evidentne nechce, aby sa preverovala minulosť auta. V takom prípade podvodníci často používajú argument, že sa boja o zneužitie údajov auta. Skúste ho upozorniť, že dnes má VIN už každé auto viditeľné pod čelným sklom. Ak ho nepresvedčíte, zjavne má záujem predať vozidlo naivnejšiemu kupcovi. Od takejto "ponuky" dajte radšej ruky preč.

- Ak ide o vozidlo zo zahraničia mimo oficiálneho importéra, odborníci odporúčajú vykonať dokladovú previerku v danej krajine, z ktorej auto pochádza. Vozidlo môže byť exekuované, z požičovne, blokované, z leasingovej spoločnosti či v pátraní.

- Po pozitívnej dokladovej previerke vozidla (overený pôvod auta, čistý evidenčný status v danej krajine, zhoda v roku výroby, zhoda vo výbave) je všeobecne odporúčané za vozidlom vycestovať s odborníkom na kradnuté automobily, automechanikom, či známym, ktorý sa v danej problematike dostatočne vyzná. 

Na mieste prehliadky ešte dôkladne prezrite:

Kľúče: navzájom skontrolujte, provnajte a preskúšajte jednotlivé kľúče. K autám sú väčšinou priložené dve sady kľúčov. Ak je vám niečo podozrivé, je odporúčané po zakúpení auta u výrobcu dať kľúče preprogramovať. To vám zaručí istotu, že ak existuje ešte tretia sada kľúčov o ktorých neviete, do vášha auta už viac nebudú "pasovať".

- Poškodenia karosérie, farba: voľným okom prelakovanie auta nikdy nezistíte. Budete potrebovať merač laku, ktorý odhalí, či na jednotlivých miestach nie sú rôzne hĺbky laku. Totiž, len automatická linka dokáže pri výrobe nalakovať súvislú vrstvu laku s rovnakou hrúbkou. Ak sa hĺbky odlišujú, niečo nieje v poriadku. Buď bola konkrétna časť auta vymenená, alebo opravovaná.

Dôležité diely vozidla s PKN číslom: Toto logistické číslo výrobcu sa väčšinou nachádza na všetkých dôležitých dieloch vozidla, aj na voliteľnej výbave (na airbagoch, bezp. pásoch a pod). Sú na rôznych miestach vo vozidle, a mali by sa zhodovať.  Najčastejšie sa nachádzajú na kryte motora, pod sedadlom spolujazdca, v čalúnení dverí, na turbe, či pod úložným priestorom na doklady. Väčšinou sú však zlodeji na toľko leniví, že pôvodné PKN číslo zmažú, a nechce sa im vyrábať identické, a lepiť po rôznych miestach na aute. Ak teda PKN čísla nenájdete, alebo sa nebudú zhodovať, niečo nieje v poriadku. 

- Okná automobilu: na tých síce nieje PKN číslo, ale rok výroby, ktorý by sa mal zhodovať so zvyškom okien a rokom výroby auta. Ak sú na oknách rôzne roky, môže ísť o "skladačku" (auto vyskladané z rôznych dielov). 

- Servisná knižka: tá by mala obsahovať údaje o servisoch v primeraných a pravidelných intervaloch. Ak sú všetky záznamy v nej písané jedným perom a rukopisom, je to podozrivé. Nálepka v knižke musí obsahovať: dátum výroby, VIN vozidla, a interné kódy výrobcu o výbave vozidla, ktorých popis je odporúčané odborníkmi vyžiadať si od výrobcu pred cestou za vozidlom, a porovnať ich s realitou. Zlodeji si dajú málokedy námahu vypísať do nálepky poctivo celú výbavu v kódoch a skratkách výrobcu! Úplne rovnaká nálepka musí byť nalepená aj na karosérii v kufri vozidla pri rezervnom kolese. Nálepky určite obsahujú aj logistické číslo výrobcu tzv. "PKN" ktoré sme si spomínali v bode vyššie.

- Po fyzickej obhliadke auta a skúšobnej jazde, ktoré dopadli podľa Vašich predstáv je odporúčané nevzďaľovať sa od auta, aby počas platby nebolo vymenené.

Článok: Aké sú najčastejšie podvody pri predaji ojazdených áut? 

Článok: Výhody a riziká spojené s kúpou vozidla z autobazáru.

Článok: Pri kúpe auta cez inzerát buďte obozretní!

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 7354 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:21

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!