Aktuálne

Nachádzate sa tu:Home Aktuálne Dá sa to!
kategória: Aktuálne

Dá sa to!

autor: Uverejnené apríl 16, 2019

Dokument o rómskom novinárovi Patrikovi Bangovi prináša náhľad do inšpiratívneho života Róma z pražského Žižkova. 

Pochádza z Prahy, študoval za automechanika, a v sedemnástich rokoch sa vydal za dobrodružným fotografovaním  do vojnového Kosova. Odtiaľ prešiel do utečeneckého tábora v Čiernej hore, a okrem fotografií začal z vojnovej oblasti prinášať aj spravodajstvo do Českej Televízie. Patrik pochopil, že jeho kroky budú viesť smerom k médiám, novinárska vášeň ho chytila naplno: "Keď som sa vrátil do Čiech, už som nemohol ísť opravovať autá, lebo to bol zážitok na celý život". 

Cesta rómskeho novinára

Následne pracoval pre spravodajský server Romea, písal blogy pre portál idnes.cz., niekoľko rokov bol aj v spravodajstve ČT. Najviac mu však sedí poloha blogera, ktorej sa venuje dodnes. Ako sám tvrdí, o rómsku tému sa zaujíma, no už ho unavuje, keď od neho okolie očakáva, že sa bude venovať len Rómom. Svet, Slovensko aj Česko sa vyvinuli, tak isto ako rómsky národ: "Stále riešime tie isté veci, ktoré sa riešili pred 25 rokmi, no my, ako národ, už niesme tam, kde sme boli, sme úplne niekde inde. A to ma štve. Stále nás niekto tlačí späť do tej kriminality a sociálnych dávok, no Róm už nieje kriminalita a sociálne dávky."

Drsná mladosť na Žižkove

Zaujímavé je aj Patrikove detstvo. Vyrastal v "rómskej štvrti" v Prahe na Žižkove. Život v nej však nebol úplne jednoduchý. Rómovia boli pravidelne vystavovaní bitkám a šikane zo strany policajtov. Patrik spomína na jednu z mnohých situácií, keď ešte nemal pätnásť rokov, a dostal bitku kvôli tomu, že pri sebe nemal občiansky preukaz, aj napriek tomu že občianku zo zákona ešte nemohol mať: "vzali nás, naložili nás do auta, odviezli nás do Počerníc ktoré sú 25 kolimetrov odtiaľto. Tam nás zbili znova, zobrali nám topánky, a nechali nás ísť pešo do Prahy, pretože sme nemali ani na vlak ". 

Trilógia inšpiratívnych príbehov

Séria dokumentov Kto je Róm? ponúka náhľad do zaujímavých životov ľudí z rómskej komunity. Hlavní protagonisti v dokumentárnych snímkach sú príkladom, že dôležitá je predovšetkým vlastná snaha a sny, ktoré sa môžu stať skutočnosťou.

Filmy vznikli pod záštitou združenia o.z. Iniciatíva, a za ich realizáciou stojí Milan Nemček. Na vytvorení dokumentárneho cyklu "Kto je Róm?" sa podieľal profesionálny štáb tvorcov, na čele ktorých stál režisér Ivan Huljak.

Pozrite si pilotný dokumentárny film Bambusky o martinčanovi Jánovi Strkáčovi. Ján sa zveruje o svojom doterajšom živote a plánoch, ktoré by mohli zlepšiť životné podmienky jemu aj rodine. Vo filme sa dozviete, ako sa začína jeho nová životná etapa v oblasti médií. 

ROZHOVOR: Ján Strkáč, Milan Nemček a režisér Milan Huljak o dokumentárnom filme Bambusky!

Prečítané 8511 krát Posledná úprava utorok, 16 apríl 2019 16:37

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!