Prevencia kriminality

kategória: Šikana

Šikane sa dá predísť!

autor: Uverejnené január 16, 2019

Pre dieťa nieje jednoduché zdržiavať sa v kolektíve, v ktorom mu ubližujú. Niekedy sa však takýmto problémom dá aspoň čiastočne predísť.

Úmyselné a pravidelné ubližovanie jednotlivcovi v kolektíve, to je základná definícia šikany medzi deťmi. Učitelia aj rodičia sa snažia byť obozretní a citliví, keď sa signály detskej tyranie prejavia. Dôležité však nieje problém riešiť len keď sa udeje, dôležitá je aj samotná prevencia. 

Sebavedomie je na prvom mieste

O šikane sa na školách rozpráva veľa, najväčšiu úlohu by však v tomto smere mali rozhodne zohrávať rodičia. Je samozrejmé, že nikdy vopred nevieme, ktoré dieťa sa stane obeťou šikany. Niekedy totiž stačí len malý rozdiel vo výzore, sociálnom zabezpečení či v správaní, a veľmi rýchlo mu začnú ostatní ubližovať. Preto je veľmi dôležité, aby rodičia v prostredí domova dieťaťu vytvárali príjemné a podnetné miesto na budovanie sebadôvery a rozvíjanie talentu. Podľa psychiatričky Mudr. Garajovej je totiž na prvom mieste v prevencií šikany u dieťata rozvoj sebadôvery: Sú deti ktoré sú psychicky precitlivelé, no s dostatočným sebavedomím sa vedieť brániť. Šikane sa dá predísť hlavne psychickým otužovaním alebo rozvíjaním talentu, ako je výtvarná či hudobná výchova, tanec, šport. Cieľom týchto aktivít je zvyšovanie sebavomia. Sebavedomé a vyrovnané dieťa má menšie riziko podľahnúť šikane, ako dieťa ktoré sa podceňuje". 

Dôležitá je komunikácia

Okrem psychického otužovania a zvyšovania sebavedomia je potrebná aj dostatočná dôvera a komunikácia medzi dieťaťom a rodičom. Je potrebné vysvetliť, že ak sa náhodou v akomkoľvek kolektíve objavia prvotné známky ignorácie, nepríjemných poznámok, osočovania a verbálnych útokov zo strany ostatných, má problém automaticky riešiť s učiteľom alebo doma s rodičmi. Dieťa si musí byť vedomé, že nieje hanba poukázať na ostatných, pokiaľ mu ubližujú. 

Spolupráca s pedagógom je na mieste

V prípade, ak viete že má Vaše dieťa v nejakej oblasti výrazný problém alebo hendikep, a má problém sa s ním vyrovnať, pomôže aj spoupráca s triednym učiteľom. Je vhodné ho informovať, aby dohliadol na Vaše dieťa a odsledoval, či na jeho komplikácie ostatní nereagujú negtívne, alebo či ho nezačali vyčleňovať z kolektívu. Pomoc v tomto smere je na mieste, dieťa sa bude cítiť istejšie a bude mať vedomie, že sa v škole má na koho obrátiť. 

Podceňovanie šikany sa nevypláca

Aj napriek všetkým snahám rodič nevie uchrániť svoje dieťa na každom kroku. Dostatočná prevencia ho však môže čiastočne uchrániť a pomôcť mu v ťažkých situáciach. Následky šikany môžu mať totiž dlhodobé, zdrvujúce následky. Môžu sa odraziť nielen na fyzickom či psychickom zdraví, ale taktiež v sociálnej oblasti. Dochádza k apatii, podráždenosti, agresivite, čoho následkom môže byť sebapoškodzovanie, závislosť od drog, alkoholu či samovražda. Neustály psychický či fyzický útlak môže navyše viesť k znižovaniu sebaúcty, celoživotnému podceňovaniu a depresiám, čo má za následok nezodpovednosť a zlé zaradenie do spoločnosti.

 Ak sa chcete dozvedieť, ako šikana v kolektíve začína, prečítajte si článok tu.

Čo sa deje s dušou dieťaťa ktoré je šikanované? Ako mu pomôcť? Aké sú najčastejšie dôvody šikany? Dozviete sa v rozhovore so psychiatričkou Evou Garajovou tu.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 8126 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:16

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!