Aktuálne

Nachádzate sa tu:Home Aktuálne Koncert Gindalos opäť búral predsudky!
kategória: Aktuálne

Koncert Gindalos opäť búral predsudky!

autor: Uverejnené december 21, 2018

Gindalos, v rómčine zrkadlo. Práve v ňom sa máme pozrieť na seba a až potom môžeme ukazovať na druhých. Už tretí krát sa na jednom pódiu stretli rôzne živly, ktoré dokázali, že aj napriek rozdielom vedia zahrať a zaspievať na spoločnú nôtu, a spoločne bojovať proti predsudkom!

V utorok 18. decembra v Dome kultúry na Podborovej vo Zvolene sa uskutočnil benefičný, výchovno – vzdelávací koncert Gindalos pod taktovkou rómskeho folklórneho súboru Romano jilo. Farebné kostými a rýchle nohy tanečníkov ohúrili  nadšených divákov.

Príhovor na podujatí mala primátorka mesta Zvolen, Lenka Balkovičová, ktorá  rozvoj rómskej kultúry v meste rada podporuje. Aj riaditeľka ZŠ Námestie mládeže Ľubica Tomčíková je naklonená k spolupráci s rómskymi umelcami, čo potvrdila aj finančnou čiastkou ktorú darovala súboru Romano jilo. Spolu so žiakmi totiž na škole usporiadali vianočnú burzu: "V tomto predvianočnom čase sme nastavení, aby sme sa viac otvorili radosti, pokoju a spolupatričnosti. Tieto hodnoty sa snažíme pestovať aj u našich žiakov, aby mali radosť, keď sú obdarovaní a ešte väčšiu, keď obdarujú".

Mnohých tiež pozitívne prekvapili umelci z radov majority, ktorí na pódiu zaspievali pesničky v rómskom jazyku, čo umocnilo pravú myšlienku koncertu.  Talentovaná študentka operného spevu Lenka Moravčíková už vyše roka spolupracuje s Romano jilo, a jej spev v rómskom jazyku bol naozaj presvedčivý: "Rómska kultúra ma vždy veľmi fascinovala a som rada, že som sa k súboru dostala, aj keď úplnou náhodou. Určite chcem s nimi spolupracovať i naďalej."

Taktiež študentská kapela Králi z SOU Zvolen predviedla niekoľko piesní v rómčine. Na podujatí nechýbali ani  štyria spisovatelia z rómskeho literárneho klubu ROLIK z Banskej Bystrice, ktorí predniesli ukážky svojej tvorby v slovenskom i rómskom jazyku.

Zaujímavou formáciou boli aj muzikanti z radov zvolenských mestských policajtov Police team. K tým sa pridali aj tanečnice zo súboru Romano jilo. V závere  sa na pódiu stretli všetci hudobníci a tanečníci, a spoločne s publikom si zaspievali koledu Tichá noc.

Výťažok z dobrovoľného vstupného a z darovanej čiastky ZŠ Námestie mládeže putoval do zbierky súboru Romano jilo, ktorý pôjde na začiatku leta prezentovať svoje umenie do Brazílie.

Bolo náročné naučiť sa rómske pesničky študentke operného spevu Lenke ? Ako vníma moderátorka Sanja Nikolov predsudky na Slovensku? Aké krajiny plánuje navštíviť folklórny súbor Romano jilo budúci rok? Rozhovory tu! 

Prečítané 3476 krát Posledná úprava piatok, 18 január 2019 18:55

O rádiu

  • V našom tíme sú nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky. Maroš Balog prispieva pravidelnými rozhovormi na aktuálne témy týkajúce sa rómskej komunity, a Michaela sa zúčastňuje spoločenských podujatí ktoré pre vás dokumentuje v podobe fotiek, článkov a zvukových reportáží.

    Náš tím však stále nieje úplný, tak ak máš záujem a skúsenosti, neváhaj a napíš nám.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 917 481 150
iniciativa.eu

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!