Prevencia kriminality

kategória: Krádež

Ako si ochrániť mobilné dáta?

autor: Uverejnené február 10, 2019

Strata drahého smartfónu zamrzí, no strata osobných údajov ešte viac. Čo robiť, aby ste sa nestali obeťou zodejov dát?

- Zálohujte! Mnohí odborníci považujú za najlepšiu prevenciu pred ukradnutím niektorých dát, ako napríklad fotiek, ich zálohovanie. Snažte sa svoj mobilný telefón priebežne "vyčistiť" a umiestniť fotografie o ktoré nechcete prísť, do úložísk a systémov ako napr. Dropbox, Google drive, MediaFire, OneDrive či iCloud. Tieto úložiská sú vhodnejšie ako USB kľúče alebo externé hard disky ktoré sa môžu ľahko pokaziť, alebo ukradnúť. 

- ak sa dá, používajte pri návšteve webstránok SSL protokol ( adresy ktoré začínajú https). SSL zabezpečuje šifrovanie všetkých prenášaných dát, napríklad platúbné údaje či online komunikáciu.  

- vyvarujte sa prihláseniu na stránky prostredníctvom svojho hesla na cudzom zariadení. Telefón inej osoby si môže vaše heslo zapamätať!

- Pri pin kódoch využívajte kombináciu slov a číslic, ktoré poznáte iba Vy sami, prípadne vaši najbližší. 

vypnite automatické doplnenie hesla. Predídete tak krádeži vašich osobných dát vrátane údajov o vašej kreditnej karte.

- Neprihlasujte sa do každej služby rovnakým heslom!

- v prípade že chcete by si váš smartfón heslá zapamätal a zároveň sa chcete chrániť, nainštalujte si aplikáciu True key. Pri nej sa namiesto overenia prostredníctovm hesla využíva biometra - odtlačok prsta alebo rozpoznanie tváre. Aplikácia je bezplatná. 

- Ak využívate Google účet a Google online aplikácie, vhodná je bezpečnostná aplikácia Google Authenticator. To znamená že ak sa budete chcieť prihlásiť do svojho google účtu na inom zariadení, bude sa po vás vyžadovať dvojitá autentifikácia: heslo a špeciálny overovací kód ktorý bude poslaný na váš telefón.

- Ak používate Android, blokujte prístup k dôležitým záležitostiam (kontakty, fotky, SMS správy) prostredníctvom aplikácie AppLock. Vďaka nej si môžete určité mobilné aplikácie v telefóne zablokovať, a ich obsah ostane bezpečne uzamknutý v "trezore", ktorý môžete odomknúť iba vy. 

- Nielen váš počítať, ale aj mobil je ohrozený virtuálnymi zlodejmi a vírusmi. Používajte antivírus. Ak máte Android smartfón, môežete vyskúšať napríklad antivírusový systém Eset Mobile Security, ktorý chráni vaše údaje. V prípade že sa váš mobil stratí alebo ho niekto ukradne, tak antivírus uzamkne váš mobil a spraví fotografiu, vďaka ktorej bude možné zistiť viac informácií o “novom majiteľovi” vášho mobilného zariadenia. 

- vyhnite sa nebezpečným free wifi sieťam. Ak totiž nemáte dostatočne zabezpečený smartfón, tak hackeri majú pomerne jednoduchý prístup do vášho telefónu aj prostredníctvom wifi siete. Ak na takúto sieť vo verejnom priestranstve alebo v podniku natrafíte, a chcete surfovať na internete, buďte opatrní. Na sociálne siete sa radšej prihlasujte jedným klikom, bez mechanického vyplnenia hesla. Pre istotu nerealizujte online platby, a navštevujte iba zabezpečené "https" stránky. 

Aké bezpečnostné kroky treba podstúpiť, keď zistíte, že váš mobil niekto odcudzil? Dozviete sa tu! 

Ako predísť krádeži vášho telefónu? Aké aplikácie je vhodné nainštalovať? dozviete sa v tomto článku.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Prečítané 6461 krát Posledná úprava pondelok, 13 máj 2019 14:17

O rádiu

  • V našom tíme sa vystriedali mnohí nováčikovia v mediálnej sfére, ale aj dlhoročne skúsení ľudia ktorí sú zárukou kvalitnej a nezáväznej žurnalistiky.

KULT MINOR / podpora

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Kontaktujte nás

Slovensko
Mobile: +421 940 301 302

Som rádio ROMA

  • Vďaka tvojej pomoci môžme udržať tento projekt a zároveň sa môžeš stať spolutvorcom vysielania Rádia Roma a prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.

    Chcem podporiť!